برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-09-21

شماره  1085               25 فروردین ماه  1400

نگاهی به طرح اسناد هفتمین کنگره حزب توده ایران

چالشی به نام دولت در ایران

کسرا فروهی

 • در سند حفظ و انتقال شکل سیاسی ساختار حکومت از نظام سلطنتی به جمهوری اسلامی که در آن همان نقش و قدرت پادشاهی این بار در کسوت الهی ولایی بازتولید گردیده؛ عمدتا به دخالت و دسیسه‌چینی امپریالیسم جهانی نسبت داده شده و از ضعف بورژوازی و اقتصاد عقب مانده غیرمولد کمتر سختی به میان آمده. گویی جامعه ما در پیش از انقلاب از یک اقتصاد مولد صنعتی شده با رشدی درونزا برخوردار بوده که با وقوع انقلاب این ساختار از هم پاشیده شده.

چرا به شناخت کامل چین نیازمندیم

ترجمه از امیرهوشنگ اطیابی

سخنرانی مارتین ژاک- مهرماه ۱۳۹۹ (اکتبر 2020)

 • فکر می کنم سخنم را چنین به پایان برسانم. می دانید چین فوق العاده ترین کشور است. بجای احساس ترس و وحشت از آن، می بایست درباره اش بیاموزیم، پرسشگر باشیم، و از آن لذت ببریم. نه به خاطر این که کشوری بسیار مهم است، که هست و خواهد بود، بلکه به این خاطر که کشوری است بسیار شگفت انگیز و میراث فرهنگی غنی ای دارد که جذاب است، و به منظور درک تاریخ انسان و آینده ی بشر.

ریشه اصلی تضادِ بین مردم و رژیم در داخل کشور است

و نه در سیاست های خارجی رژیم!

 • این واقعیت‌ که صحنهٔ سیاسی کشورمان در خلال چند ماه آینده دستخوش تغییرهایی مشخص خواهد شد شواهدی متعدد نشانگر آن است. زیرا وضعیت کنونی در عرصه‌های امور داخلی و خارجی پایه‌های دوام رژیم حاکم را متزلزل می‌سازند. اما برخلاف هیاهوی پرسروصدای رسانه‌ای اخیر و کوهی از نظرها و تحلیل‌ها از داخل و خارج، موضوع تفاهم‌نامۀ ۲۵ ساله میان چین و جمهوری اسلامی موضوع اصلی در مناقشهٔ تغییرهای شکلی در رژیم ولایت فقیه نخواهد بود.

معاهده چین – ایران تغییر دهنده بازی

ام.ک. بهادراکومار- هاتف رحمانی

 • وقتی که چین و ایران، دو دشمن اصلی ایالات متحده در شرایط جهان معاصر، وارد  پیمان راهبردی 25 ساله می شوند، پرداختن به جزئیات و فکر کردن به آن که آیا این رخ داد راهبردهای امریکایی را تحت تاثیر قرار می هد بی معنا است. البته که تحت تاثیر قرار می دهد. منطقه آسیای غربی کلا بسته به ژئوپلیتیک ها است- که از نفت و جهاد شروع می شود و تا دلارهای نفتی ادامه می یابد.

نگاهی به سند همکاری فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین

فریبرز مسعودی

مبادلات تجاری 6 هزار میلیارد دلاری چین با کشورهای راه ابریشم

 • نگاهی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی پس از برجام نشان می‌دهد این سرمایه‌گذاری‌ها طبق توصیه موسسه مکنزی عمدتاً در رشته‌های صنعت نفت، خودروسازی، ارتباطات و حمل‌ونقل، گردشگری و بانکداری متمرکز بود. سیاستی که در سه دهه گذشته به جد از سوی دستگاه بوروکراسی حاکم پیگیری شده و کشور ما را به وارد کننده کالاهای ساخته شده در برابر حراج منابع طبیعی تبدیل کرده. پیامد چنین سیاستی در سیمای فقر، بیکاری، بیماری و ناامیدی توده‌های مردم به‌خوبی هویداست.

شماره  1084               15 فروردین ماه  1400

پیرامون پرسمان صلح درافغانستان

 سلطان علی کشتمند  - صدراعظم پیشین افغانستان

 • دراینجا بایستی به یک اصل بنیادین پرداخت وآن این که: پیشاپیش برای تصمیم گیری ها درباره گزینش نظام سیاسی آینده کشور باید به آرای مستقیم مردم با راه اندازی "رفراندوم" مراجعه گردد. دیگر نمی توان به شیوه های کهنه و به نهادهایی که همه شرکت کنندگان آن با رای مستقیم مردم برگزیده نشده باشند، بسنده کرد. راه اندازی مراجعه به آرای عمومی دراین عصر دیجیتال و پیشرفت های شگرف فنی کار دشواری نیست.

پیشینهٔ یورش خونین به حزب تودهٔ ایران در سال 1983

عادل حبه

 • سعی داشتم پیامی را از زندان به رفقای حزب تودهٔ ایران برسانم تا در مورد این فرد مشکوک (کوزیچکین) به آنها هشدار دهم. سعی کردم زندانبانان را بشناسم. ... زیرا امید داشتم که یکی از آنها با حزب تودهٔ ایران رابطه داشته باشد. هدفِ من این بود که پیامی هشدار‌دهنده به رهبری حزب تودهٔ ایران برسانم. سرانجام جوان مورد نظرم را پیدا کردم و ... این جوان آمادگی خود را برای انتقال پیام ابراز داشت. از او کاغذ و قلم خواستم تا این پیام را بنویسم. ... به‌وضوح نشان دادم که کوزیچکین با سرویس‌های امنیتی ایران همدست است.

سه نوع اساسی سوسیالیسم

 ریچارد ولف، ترجمه: راحله طارانی

 • در این گفتگو من  تلاش می کنم  سه  درک متفاوت از  ایده سوسیالیسم را با شما مرور کنم.  زیرا این  درک ها از سوسیالیسم امروزه مهم هستند، این ها  راه هایی هستند که مردم در سراسر دنیا  با وفاداری با احساسات و افکار خود برایشان  مبارزه می کنند، و آنها آینده ما را شکل می دهند.

گفتگو ها بر سر معاهده راهبردی 25 ساله ایران- چین

شَرارۀ مَغروُر

هدیه نوروزی ماه نامه  ارژنگ

 • زنده‌یاد احسان طبری که چند مجموعۀ داستانی (نظیر: چهرۀ خانه، راندۀ ستم، شکنجه و امید، دهۀ نخستین، پَنجابه، سفرِ جادو، فرهاد چهارم، خانوادۀ برومند، چشمانِ قهرمان باز است، راهی از بیرون به دیارِ شب...) و انبوهی تک‌قصّه (نظیر: شغالشاه برای کودکان و نوجوانان) را در کارنامۀ خود دارد، دراین "قصّه‌های کوچک"، خواننده را با اسلوبِ نگرشِ ماتریالیستی- دیالکتیکی به پدیده‌های متنوع و بغرنج طبیعت و زندگی اجتماعی و درک تفاوت "اندیشۀ انسانی" و "هستیِ بَهیمی" آشنا می‌سازد.

بدرود رفیق سیف‌الله اسدی!

 • رفیق سیف‌الله اسدی از مبتکران ایجاد تشکل‌های بازنشستگی و ضرورتِ مبارزهٌ سندیکایی بازنشستگان به‌ویژه بازنشستگان تامین اجتماعی بود. نقش او در دفاع از حقوق بازنشستگان یعنی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی زبانزدِ دوست و دشمن است. او از پایه‌گذاران کانون‌های بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی است

«بدن‌های ما، انتخاب ما، و تصمیم‌های ما»

 • عامل دیگری در تغییر اندیشه نقش داشت که می‌توان آن را نولیبرالیسم ایرلندی نامید. مردم به مصرف‌گرایی روی آوردند، نظرشان متوجه چیزهای مادی شد. این باور قدیمی که خدا سرنوشت ما را تعیین می‌کند و همه چیز را هدایت می‌کند بی‌رنگ شده بود. جامعه سکولار شد و در همان زمان کلیسا دست به نوعی هاراکیری (خودکشی به‌سبک ژاپنی) زد.

شباهت دیده نشده احمدی نژاد و روحانی

 • ما در ارژنگ شماره 16 اسفند 99 مقاله ای را از یک فعال کارگری منتشر کردیم که نشان می داد «چرااظهارات ضد نئولیبرالی جنجالی اخیر در رسانه ها» نمی تواندنشانه مبارزه با فساد باشد. ما امروز ضمن انتشار نقد منتشر شده در ارژنگ ، مصاحبه ای از آقای سید مجید حسینی با رجا نیوز را تقدیم می کنیم و داوری نهایی را به عهده خوانندگان می سپاریم.

اصلاحات اقتصادی کوبا تغییرهای سریعی در کار و اشتغال ایجاد می کند

برگردان : هاتف رحمانی

 • در اولین ماه تنظیمات جدید اقتصادی کوبا، ابهام های پیش بینی شده از سوی دولت تا حد زیادی خود را در قیمت محصولات و اشتغال نشان داد. از یک سو، دولت برای جلوگیری از نوسانات پیش بینی نشده در قیمت های برخی اقلام تلاش می کند. از سوی دیگر، یکی از مثبت ترین تاثیرات مقررات جدید اشتیاق بسیاری از کوبایی ها برای کار در مشاغل ثبت شده در بخش های رسمی اقتصاد( بخش برنامه ریزی شده و تنظیم شده) است. در واکنش به این اشتیاق، دولت روی ایجاد فرصت های جدید اشتغال متمرکز شده است.

شماره  1083               01 فروردین ماه  1400

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان:

به مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری صدر کمیته مرکزی حزب توده ایران

رهبری حزب تودۀ ایران در دشوارترین مقطع و دوران فعالیت حزب، با کمترین امکانات و در نبود شمار زیادی از کادرها و اعضای ورزیده و مجرب و دانشمند رهبری حزب که به اسارت رژیم جمهوری فقها درآمده بودند، به عهدۀ رفیق علی خاوری گذاشته شد. و او با فعالیت فداکارانه خود در طول سی و هشت سال که نزدیک به نیمی از دوران زندگی هشتاد ساله حزب است، این وظیفه را با شایسته ترین شکل ممکن به انجام رساند.

دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران(فدائیان خلق):

در گرامی‌داشت یاد رفیق علی خاوری،شخصیت سرشناس چپ ایران!

رفیق علی خاوری شخصیت سرشناس چپ ایران در پی یک عمر مبارزه‌ی فداکارانه، روز جمعه ٢۹ اسفند ماه زندگی را وداع گفت و یاران خود را در دریغ و اندوه نشاند. او نیاز به معرفی ندارد، اما شایسته است که تاکید و تصریح شود هشتاد سال از هستی یک سده‌ای این انسان پایبند به آرمان‌های ا;نسانی، در تلاش‌های پیگیر توام با مایه گذاری‌ها گذشت. او از اوان نو جوانی و در پی تاسیس حزب توده‌ی ایران به آن پیوست و همه‌ی عمر خود را در صفوف این حزب گذراند.

به مناسبت پنجاهمین سالگرد رویداد سیاهکل

 فصلنامه‌ی مُروا شماره هفت، زمستان ۱۳۹۹ انتشار یافت

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: در سوگ «صدای حقانیّت» حزب، مبارز خستگی‌ناپذیر و «سرمایهٔ معنوی» کارگران و زحمتکشان میهن ما!

 • کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران با تأسف عمیق درگذشت رفیق علی خاوری، صدر حزب تودۀ ایران را اعلام می‌کند. رفیق علی خاوری مبارزی خستگی‌ناپذیر بود که در طول نزدیک به هشتاد سال پیکار در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان میهن ما، به‌رغم تحمّل سال‌ها زندان و شکنجه‌های رژیم شاهنشاهی و سال‌های طولانی مهاجرت و کارزار تبلیغاتی رژیم و وابستگانِ آن علیه او و حزب، تا آخرین لحظه‌های زندگی پُربارش و با وجود بیماری، دمی از وظیفهٔ خود- همان‌طور که خودش همیشه می‌گفت- به عنوان سرباز حزبی، کوتاهی نکرد و در یکی از دشوارترین و حسّاس‌ترین دوره‌های تاریخ فعالیت حزب ما، نقشی قطعی و ویژه در تداوم کار و مبارزهٔ حزب تودۀ ایران ایفا کرد.

نویدنو 24/06/1400         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

 • ما جمعی از تلاشگران راه صلح، استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی (آذرنگ)، اتحاد همه ی نیروهای ملیِ آزادی خواه و عدالت جوی میهنمان را نیاز امروز جامعه ی خود، برای دستیابی به اهداف در پی آمده می دانیم:

 • ۱ -استقلال همه جانبه ی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و پیشگیری از هرگونه تجاوز و دخالت خارجی.این استقلال، جز با همبستگی ملی، برابری حقوق زنان و مردان و اقوام گوناگون سرزمین ایران پایدار نخواهد ماند.

 

 

بیانیه دریافتی

گروه آذرنگ: فراخوان برای اتحاد

هم میهنان!
ما جمعی از تلاشگران راه صلح، استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی (آذرنگ)، اتحاد همه ی نیروهای ملیِ آزادی خواه و عدالت جوی میهنمان را نیاز امروز جامعه ی خود، برای دستیابی به اهداف در پی آمده می دانیم:

۱ -استقلال همه جانبه ی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و پیشگیری از هرگونه تجاوز و دخالت خارجی.

این استقلال، جز با همبستگی ملی، برابری حقوق زنان و مردان و اقوام گوناگون سرزمین ایران پایدار نخواهد ماند.

۲ -آزادی و حقوق دموکراتیک از جمله آزادی اندیشه و بیان و قلم و مطبوعات و رسانه های دیداری، شنیداری و مجازی، آزادی اجتماعات، اعتصابات، احزاب، تشکل ها، سندیکاها و دسترسی آزاد به اطلاعات و

تدوین قانون اساسی بر پایه ی اصول حقوق بشر و جدایی دین از دولت و حکومت، و واگذاری اداره ی کشور به برگزیدگانی از نیروهای ملی و مردمی، در انتخاباتی آزاد، عادلانه و منصفانه و ادواری.

۳ -عدالت اجتماعی در همه ی زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، با گسترش آموزش و پرورش و بهداشت و درمان رایگان و گسترش بیمه و حمل و نقل همگانی و ارزان، بهره مندی از محیط زیست سالم، تمرکز صنایع مادر در اختیار دولت، گسترش و تقویت تولید ملی، کاهش شکاف طبقاتی، پیشگیری از خصوصی سازی نهادها و بنگاه های عمومی و دولتی، و مالیات ستانی افزایشی از درآمد و ثروت و

۴ -صلح و همزیستی مسالمت آمیز با همه ی کشورهای جهان، برپایه ی منافع ملی؛ و پرهیز از تنش آفرینی و جنگ. شرایط پُرتنش و جنگی، نه فقط استقلال ملی و تمامیت ارضی کشور را تهدید می کند، بلکه آزادی ها و حقوق دموکراتیک و عدالت اجتماعی نیز در سایه ی شوم جنگ، رنگ می بازد.

مردم سرزمینمان ایران، برای دستیابی به این اهداف ملی و دموکراتیک، بیش از یک سده است که مبارزه می کنند. با همبستگی، این مبارزه را به سرانجام برسانیم!

گروه آذرنگ – بهار ۱۴۰۰

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست