نویدنو - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما -  -دیدگاه نظری - ویژه نامه - آرشیو
 مقالات نویدنو

ارتجاع حاکم و طرح تشکیل نهادهای کارگری

امنیت ما وامنیت آن ها

"راه سبز امید" و چند سئوال کلیدی

هشدار: نگذاریم تهدید ها عملی شود

کودتاهای قرن بیست ویکم

اطلاعیه‌ی از جنبش صلح آلمان

در دفاع از صلح ، علیه توطئه تجاوز اسرائیل برای نجات ارتجاع بایستیم

باید طراحان و مجریان کودتای انتخاباتی و جنایات اخیر

معرفی و مجازات شوند!

تشابه تاریخی ونیازهای تشکیلاتی

ندا 

پرسش وپاسخ درباره بحران ایران

آرشیو

تیر1388 

خرداد1388 

اردیبهشت 1388 

فروردین 1388

آرشیو سال   1387

آرشیو سال   1386

آرشیو سال 1385

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2009-11-24

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

 شماره 469 - 31/05/1388

ارتجاع حاکم و طرح تشکیل نهادهای کارگری

jonbesh

دراوضاع حساس و دشوار حاکم برمیهن ما و به موازات اعتراضات گسترده توده ها برضد کودتای انتخاباتی، زمزمه هایی از لزوم ایجاد تشکل های کارگری از سوی محافل معینی در حاکمیت به گوش می رسد.

امنیت ما وامنیت آن ها

نویدنو

amniat

امنیت واژه ای جانبدار است. به محض ادای این واژه ، این سوال طرح می شود که امنیت برای که؟ کاربرد این واژه در معادلات اجتماعی نیزازچنین باری برخوردار است . یعنی با ادای کلمه امنیت اجتماعی ، باز هم بلافاصله این سوال سمج خود نمایی می نماید که امنیت اجتماعی برای که؟ و کدام اجتماع؟ این واژه در عرصه جهانی هم با چنین پرسشی مواجه است که امنیت برای کدام قدرت؟

"راه سبز امید" و چند سئوال کلیدی

حسن رحمانی

resaبحث سازماندهی مبارزات چه در دوران کمپین انتخاباتی و چه مبارزات علیه کودتای سیاه انتخاباتی از معضلات کلیدی و گره ای در مبارزات جانانه ی انتخاباتی میر حسین موسوی بوده و هست. از همان ابتدای مطرح شدن بعنوان نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری، ضعف تشکیلات عمل کننده در پس فعالیت ها سیاسی مهندس موسوی پیدا بود تا جایی که او را واداشت با انعطافی مردمی و تحت شعار "هر فرد یک ستاد" مردم را به پشتیبانی از فعالیت های تشکیلاتی اش فرا بخواند.

 شماره 468 - 15/05/1388

هشدار: نگذاریم تهدید ها عملی شود

نویدنو

جنبش سبزباز هم جنبش و رهبران آن در آستانه شوک دیگری قرار دارند. کودتاگران هر لحظه ممکن است دست به اقدام بزنند و برای تواب سازی رهبران جنبش، آن ها را زیر شکنجه های قرون وسطایی قرار دهند. تجربه جنایات گذشته رژیم در این زمینه بسیار هشدار دهنده است. براستی واکنش این رهبران، جنبش سبز، اپوزیسون و آحاد مردم در مقابل چنین اقدام گستاخانه ای چیست ؟ باید مانع ضربه به رهبری جنبش سبز شد و آماده واکنشی بود که کودتاگران را قبل یا بلافاصله پس از اقدام، از عمل گستاخانه خویش پشیمان کند ... آیا همه متوجه لحظات بسیار خطرناک پیش رو هستیم؟

انقلاب مشروطیت فصل پر فروغ تاریخ معاصر ایران 
به مناسبت چهاردهم مرداد سالروز اعلام مشروطیت

مشروطیت انقلاب مشروطیت در تاریخ کهن ایران فصل نوینی گشود و تمام بنیادهای سیاسی پیشین را درهم ریخت. جامعه ایران با خیز انقلابی به سوی شاهراه تحول و پیشرفت گام بزرگ به پیش برداشت. بی پایه نخواهد بود اگر تاکید کنیم، جنبش کنونی مردم ایران برضد استبداد ولایی و کودتای انتخاباتی خود امتداد مبارزه ای تاریخی است که انقلاب مشروطه آغازگر آن بوده است!

نویسنده: لاورا کارلسن -برگردان: مهرگان

کودتای هندوراس مردم هندوراس اشتیاق خود را برای پذیرش مخاطرات شخصی به دلیل شرکت در تظاهرات خیابانی علیه کودتا و تحمل پی آمدهای تحریم بیشتر نشان داده اند. مردم سایر نقاط دنیا هم باید راه آنها را در مبارزه برای دموکراسی پیگیری نمایند واز دولت ها کاربست اقدامات شدیدتر برای اعاده نظم قانونی درهندوراس را مطالبه نمایند. تنها درآن صورت ارسال این پیام یکبار دیگر وبرای همه امکان پذیرخواهد بود که کودتانظامی در قرن بیست و یکم قابل پذیرش نیست.  

اطلاعیه‌ی از جنبش صلح آلمان

اخطار به مناسبت تهدید اسرائیل به جنگ علیه ایران

جنگ علیه ایران را متوقف کنید

 

ما از دولت‌های اسرائیل، ایالات متحد آمریکا و ایران می‌خواهیم به منظور بی‌اثر کردن سناریوی تهدید کنونی، از هر گونه تهدید لفظی و نظامی خودداری کنند و بر آمادگی خود برای بررسی راه‌حل صلح‌آمیز این درگیری تاکید ورزند. ما فرمول‌بندی "همه‌ی گزینش‌ها مطرح‌ می‌مانند" را که شامل جنگ نیز می‌شود، قاطعانه رد می‌کنیم.

 شماره 467 - 09/05/1388

در دفاع از صلح ، علیه توطئه تجاوز اسرائیل برای نجات ارتجاع بایستیم

آنچه خواست مردم ما و جهان است هم صلح و هم آزادی ست

نویدنو

حمله اسرائیل

باید آماده باشیم تا جنبش های صلح در سطح جهان را در کمک و پشتیبانی به کار بگیریم. پیروزی مبارزات آزادیخواهانه ما در یک فضای صلح آمیز قطعی ست. به همین دلیل جنگ هر چند محدود می تواند یک بار دیگر به کمک ارتجاع بیاید و آن را در پشت شعارهای ناسیونالیستی پناه دهد. به همین دلیل است که مرگ و زندگی ما به سرنوشت پیکار بزرگ بین جنگ و صلح گره می خورد.

باید طراحان و مجریان کودتای انتخاباتی و جنایات اخیر

معرفی و مجازات شوند!

بهشت زهراآنچه در هفته های اخیر در کشور ما رخ داده، یک جنایت و کشتار سیستماتیک قلمداد می شود و بنابراین باید طراحان و مجریان این جنایت ها معرفی و مجازات شوند.
حضور مردم در مراسم امروز با وجود ممانعت نیروهای امنیتی و برخورد شدید خشونت آمیز، توان و نیروی جنبش مردمی را به نمایش گذاشت و پاسخی به مانورهای ریاکارانه ولی فقیه بود.
سازماندهی و تجهیز این جنبش، متناسب با توان و امکانات موجود، وظیفه تاخیر ناپذیر همه مدافعان راستین راه آزادی و عدالت است!

تشابه تاریخی ونیازهای تشکیلاتی

دکتر حبیب‌الله پیمان

دکتر پیمان پیش از ظهور حرکت سبز برخی فعالان سیاسی، شکل‌گیری یک حرکت عمومی سیاسی، اجتماعی از درون جامعه را ناممکن و تلاش در این راستا را بی‌نتیجه ارزیابی می‌کردند. به زعم آنان تنها شکاف فعال در شرایط حاضر، نزاعی بود که میان حاکمیت جمهوری اسلامی و آمریکا جریان داشت. بنابراین بر این باور بودند که مستقل از این نزاع پیدایش یک حرکت اجتماعی و سیاسی مردمی، ممتنع به نظر می‌رسد و تا تعیین تکلیف نهایی نزاع مزبور و مشخص شدن برنده نهایی راهبرد موثری وجود ندارد.

ندا

احمد سپیداری

ندادر قلب ما نشستی

با تمام وجودت

آن سینه و گلوله و خونت ...

 

با مرگ تو، ندا!

خیابان ها سرخ شد

چهره ها سفید

چراغ ها به تمامی سبز    ...ادامه

 شماره 466 - 06/05/1388

پرسش وپاسخ درباره بحران ایران

نویسندگان : استفن شالوم،توماس هاریسون وخوزه لمیش

برگردان: هاتف رحمانی

تهران ما نیاز داریم برای ملت ایران روشن کنیم که "امریکای دیگری" وجود دارد.امریکایی که مستقل از دولت است وبا سیاست خارجی ستم پیشه وضد دموکراتیک آن مخالف است . حمایت مابدون هیچ پیش شرط بوده ودستورکار پنهانی نیست.ایرانی ها باید آگاه باشند که این ترقی خواهان امریکایی است - نه دولت امریکا یا ریاکاران راست – که همبستگی اصیل خودرا ابراز می کند. 

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: