نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

از همین قلم

 
 
 
 

شماره  1018                  12 مهر  ماه1398

حزب کمونیست ترکیه : دست ها از سوریه کوتاه!

 • یک بار دیگر شعار "دست ها از سوریه کوتاه" را فریاد کنیم! حزب کمونیست ترکیه اعلام می کند" امروز کسانی که به یک دیگرمی گویند " صبرمان به سر رسیده است " همانند کسانی هستند که سال ها به نام شراکت راهبردی با امریکا در سوریه دخالت کردند و مسئول آشوب عظیمی هستند که در سرزمین سوریه ایجاد شده است .

صالح مسلم سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک :

 "ما به همکاری با امریکا ادامه می دهیم"

 • مسلم گفت که تاکنون تماسی با دمشق نداشته اند ، اما ممکن است تماس بگیرند. او در پرسش از این که در برابر عملیات ترکیه چه خواهند کرد گفت " ما با تمام قوا مقاومت خواهیم کرد ."

پی آمد های تهاجم نظامی ترکیه به روژوا

احمد توناک و ویجی پراشاد

 • ترکیه انسجام اجتماعی جهان فرهنگی شرق رودخانه‌ی فرات را از بین خواهد برد. انتقال سه میلیون سوری ـ که عمدتاً از بخش غربی سوریه هستند ـ ماهیت این منطقه را که سرزمین مادری کرده‌های سوری است دگرگون خواهد کرد. در درازمدت، این جابه‌جایی جمعیت جامعه‌ی کردی سوریه را نابود خواهد کرد. علاوه بر آن، اگر ترکیه به چنین کاری مبادرت کند نقض ماده‌ی 49 منشور چهارم ژنو (1949) خواهد بود.

اعتراضات در عراق ریشه در فساد و "ساختار توافقی" معیوب دارد
نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

 • ترسیم نقشه جغرافیای سیاسی شورش اخیر و عدم وجود هیچ رهبری مشخصی در هدایت اعتراضات کنونی به خوبی نشان می دهد که این یک اعتراض از جنس شورش گرسنگان است که در کشور در هم گسیخته عراق در حال انجام بوده و بستر آن همیشه وجود داشته است. این میراث یک جنگ غیرمشروع و همدستی امپریالیسم و ارتجاع منطقه یی است که امروز عراق را به این نقطه رسانده است

فوران آتشفشان عراق

آنتون وسلوف - برگردان : ا.م. شیری

 • قابل توجه این است، که در همه روزهای اعتراضات حتی یک بیانیه از سوی رئیس جمهور کشور صادر نشد. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر نیز سه روز سکوت کرد و فقط روز ۴ اکتبر (۱۲ مهر- میزان) خطاب به ملت پبام داد. مفهوم پیام نخست وزیر این بود، که او خواسته‌های معترضان را مشروع، معقول و عادلانه می‌داند، اما، اجرای آنها به زمان نیاز دارد.

اطلاعیه دبیرخانه فرقه دمکرات آذربایجان

 در مورد برگزاری پلنوم وسیع و فوق‌العاده کمیته مرکزی

 • رحیم حسین زاده در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، با زیر پا گذاشتن همه اصول تشکیلاتی فرقه و به قصد کودتا و تصاحب رهبری فرقه، ۱۵ نفر را گرد هم آورده و با دروغ گویی آگاهانه این گردهمایی را "پلنوم کمیته مرکزی" می نامد. در حالی که اصولاً رحیم حسین زاده صلاحیت دعوت برای تشکیل پلنوم را نداشته و ندارد.

حزب تودهٔ ایران،

 حزب مبارزان پیگیر حقوق کارگران و زحمتکشان، حزب رزمندگان حقوق زنان، جوانان و دانشجویان، حزب پیکارگران ضد استبداد و مدافعان عدالت، حزب پرچمداران صلح وسوسیالیسم

 هفتاد و هشت ساله شد!

بیانیهٔ هیئت سیاسی حزب کمونیست عراق -

اعتراض‌های توده‌یی در عراق، هشداری به نظام مبتنی بر سهمیه‌بندی قدرت و فساد

 • رخدادهای دو روز گذشته در بغداد و چند شهر دیگر کشور نشان داده است که شیوهٔ سهمیه‌بندی قدرت در روند سیاسی به هیچ راه‌حلی نمی‌انجامد، بلکه بحران‌های موجود را وخیم‌تر می‌کند و تداوم می‌بخشد، و هیچ حداقلی از عدالت اجتماعی را نیز فراهم نمی‌آورد. امروزه فاصلهٔ میان توده‌های مردم و این نظام، و فساد گستردهٔ دولتی، کاملاً آشکار شده است.

دگرگونی های اقلیمی و فنآوری

نوشته: راب یوری (1) - برگردان : امید نسیمی

 

 • فنآوری های ابداعی برای حل گروهی از مسائل، سرانجام مسائل تازه ای را پدید آوردند که ظرفیت صدمات و تخریب بیشتری را داشت. چنین بود که دگرگونی های اقلیمی و امحای جمعی ظهور کرد. هیچ یک از این پی آمدها اهداف فنآوری های نامبرده نبودند، اما آن ها به گونه ای انکار ناپذیر حاصل عملی چنین فنآوری هایی هستند.

نشانه های امید برای ستیزه های خلیج فارس : گفتگو های جدی مورد نیاز است

رنه وادلو- برگردان : آرش وجدانی

 • ممکن است که عربستان سعودی، به جنگی که عربستان و متحد اصلی آن امارات متحده غربی را درگیر کرده است به طور فزاینده ای بی میل باشد و بخواهد از جنگ به عنوان عملیاتی غیر ضروری و گران قیمت صرف نظر کند . پیش تر نشانه های مثبتی از امکان موافقت هایی در رابطه بامذاکرات برگزار شده در سوئد وجود داشته است، اما نشانه های کنونی گویا ترند.

حمله پهپادها بر تاسیسات نفتی عربستان میدان جنگ جهانی را تغییر می دهد

پاتریک کوبرن - برگردان : هاتف رحمانی

 • حمله ویرانگر بر تاسیسات نفتی سعودی با پهپادها و موشک ها نه تنها تعادل قدرت نظامی را در خاورمیانه تغییر می دهد ، بلکه به لحاظ جهانی تغییری را در ماهیت میدان جنگ مشخص می کند.

انقلاب چیست؟

 • شمار بسیار اندکی از اعتراض های توده ای پیوند بین بهره‌کشی سرمایه‌داری از مردم و بهره‌برداری از طبیعت را نشان داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که این نظام باید با نظام دیگری جایگزین شود. و بسیاری‌ مصمم هستند نظام اقتصادی را به‌چالش بطلبند که در آن ثروت و قدرت در دستان اقلیتی کم‌شمار (زیر ۴ درصد) جمعیت کشور متمرکز است. انجام این کار به‌معنای تغییرهای عمده در جامعه، و به‌ویژه در دولت، است.

Comments System WIDGET PACK

Share

بازگشت به صفحه نخست

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: