نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

از همین قلم

 
 
 
 

2018-02-11

نویدنو  22/11/1396 

 

 

 

طوفان شورش مردم-3

 نویدنو - طوفان شورشی که سراپای جامعه ایران را در نوردید در رد پای خود همه چیز را تغییر خواهد داد. هیچ چیزی به شیوه سابق خود قادر به ادامه زیست نخواهد بود .

انصاری‌راد: اجبار حجاب نه ضروری است و نه به مصلحت کشور

 

“دختران خیابان انقلاب” نام دختران و زنانی است که چند وقتی است به نشانه اعتراض به حجاب اجباری، به بالای کیوسک‌های برق رفته و شال و روسری خود را به یک چوب می‌بندند و به حجاب اجباری اعتراض می‌کنند.

استارت این حرکت را اولین بار ویدا موحد زد. زنی که حدود یک ماه قبل در خیابان انقلاب شال خود را به چوب وصل کرد و بالای کیوسک برق ایستاد و بعدازآن نیز توسط مأموران انتظامی، بازداشت و روانه زندان و بعد از مدتی هم آزاد شد.

 

حسین انصاریراد، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ششم در گفت‌وگو با رویداد۲۴ با اشاره به موضوع «دختران خیابان انقلاب» که به حجاب اجباری معترض بودند، گفت: دولت و به‌طورکلی نظام باید ریشه این اعتراضات را پیدا کند. هرچند که ریشه این اعتراضات «اجبار» است، اما باید یک تصمیم عقلانی و منطقی برای آن اتخاذ شود.

انصاری راد با بیان اینکه ریشه اعتراضات این بانوان در بحث اجبار خلاصه می‌شود، خاطرنشان کرد: البته در این اعتراضات سایر مشکلات اجتماعی ازجمله تبعیض‌ها، دخالت و جستجو در زندگی خصوصی افراد، فقر و غیره هم نقش اساسی دارد اما اعتراض‌های اخیر به نظرم به‌طور ذاتی به بحث «اجبار» مرتبط است و مستقیماً ناشی از عدم رضایت عمومی در سطح جامعه است.

نماینده اسبق مجلس با اشاره به اینکه اجبار حجاب در اسلام نیز جزء ضروریات نیست، تصریح کرد: اصل حجاب مسلماً در اسلام وجود دارد و رعایت آن بر مکلف هم واجب است اما اجبار، ضروری و صحیح نیست. در اسلام صراحتاً به این موضوع اشاره نشده است اما «فرض تکلیف توانستن و رعایت مصلحت فرد و جامعه است» و به نظر می‌رسد اکنون اجبار بر خلاف مصلحت کشور است.

حسین انصاری راد با بیان اینکه ما نباید اصل رسالت رسول اکرم، توحید و خداوند را قربانی حجاب کنیم، خاطرنشان کرد: حفظ حرمت رسول اکرم از اوجب واجبات است و ما نباید کاری کنیم که در کشور نسبت به رسول اکرم و اصول اسلام خدشه‌ و بی‌حرمتی صورت بپذیرد. البته این‌ مسائل، موضوعات بسیار پیچیده‌ای هستند. مسائل اجتماعی، نیازهای جوانان همه و همه این مشکلات بر روی هم تلنبار شده و باعث شده تا این‌گونه و با این روش سرباز کند.

انصاری راد با اشاره به سخنان برخی از مسئولین که این اعتراضات را با خارج از کشور مرتبط می‌دانند، گفت: بنده معتقدم که این قبیل اعتراضات و مشکلات کاملاً ریشه داخلی دارد، اما از بیرون از کشور هم ممکن است تحرکاتی در این خصوص صورت بگیرد، ولی اساس این موضوع در داخل کشور است و ریشه آن را باید در درون کشور و جامعه جستجو کنیم.

 

 

 

Comments System WIDGET PACK

Share

بازگشت به صفحه نخست

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: