نویدنو -  کتاب -   رحمان هاتفی  درباره ما -  آرشیو

از همین قلم

 
 
 
 

2017-11-03

نویدنو  12/08/1396 

 

 

 

بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان نشست آستانه ۷

تاکید بر تشکیل کنگره گفت‌وگوی ملی

 

کشورهای ضامن آتش‌بس توافق می‌ کنند که پیشنهاد فدراسیون روسیه برای تشکیل کنگره گفت‌وگوی ملی را که طرف روس اطلاعاتش را در اختیار ضامنان قرار داده، در انطباق با فرایند ژنو تحت هدایت سازمان ملل مورد بحث قرار دهند.
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، هفتمین دور گفت‌وگوهای آستانه روز گذشته (سه شنبه) به کار خود پایان داد و حاصل آن بیانیه‌ای ۸ بندی بود که به شرح است.
جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنان رعایت ر‌‌ژیم آتش بس در جمهوری عربی سوریه:
با استقبال از پیشرفت اجرای تفاهم نامه ایجاد نواحی کاهش تنش در جمهوری عربی سوریه مورخ ۴ مه ۲۰۱۷ در طول ۶ ماه گذشته؛
با تایید مجدد پایبندی مستحکم خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه؛
-
با تاکید بر کاهش چشمگیر خشونت در سطح میدانی سوریه در اثر اقدامات انجام شده برای تقویت و حفظ رژیم آتش بس، از جمله برقراری نواحی کاهش تنش و ایجاد نوارهای امنیتی:
۱- بر پیشرفت مبارزه با تروریسم و از میان بردن داعش، جبهه النصره و همه دیگر اشخاص، گروهها، تشکلها و سازمانهای وابسته به القاعده و داعش در اثر برقراری نواحی کاهش تنش و بر عزم خود برای اتخاذ همه اقدامات لازم به منظور ادامه مبارزه علیه آنها در درون و بیرون نواحی کاهش تنش تاکید می‌ورزند.
۲- تاکید می‌کنند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید تنها از طریق فرایند سیاسی مبتنی بر اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل حل شود و همچنین از طرف‌های درگیر می‌خواهند که از شرایط مساعد میدانی به وجود آمده استفاده کرده تلاش‌ها برای پیشبرد فرایند سیاسی در ژنو را افزایش دهند.
۳- توافق می‌کنند که پیشنهاد فدراسیون روسیه برای تشکیل کنگره گفت‌وگوی ملی را که طرف روس اطلاعاتش را در اختیار ضامنان قرار داده در انطباق با فرایند ژنو تحت هدایت سازمان ملل مورد بحث قرار دهند.
۴- لزوم برداشتن گام‌های اعتماد ساز از سوی طرفهای درگیر، شامل آزادسازی بازداشت شدگان، ربوده شدگان و تحویل اجساد و نیز شناسایی افراد گم شده را مورد تاکید قرار می‌دهند تا شرایط بهتری برای فرایند سیاسی و آتش بس پایدار فراهم شود.
۵- لزوم افزایش بیشتر کمک‌های انسان دوستانه به سوریه و فراهم ساختن دسترسی انسان دوستانه سریع، امن و بدون مانع برای همه نیازمندان را مورد تاکید قرار می‌دهند و در این زمینه، بندهای مرتبط در تفاهم نامه ۴ مه ۲۰۱۷ را یادآوری می‌کنند.
۶- اراده خود برای تداوم اجرای بندهای تفاهم نامه ۴ مه ۲۰۱۷ و سایر تصمیمات اخذ شده قبلی در چارچوب فرایند آستانه را مجدداً تایید می‌کنند.
۷- تشکر صمیمانه خود از رئیس جمهوری قزاقستان، عالیجناب نورسلطان نظربایف و مقامات قزاقستانی را برای میزبانی هفتمین نشست بین‌المللی سوریه در سطح نمایندگان عالی رتبه ابراز می‌دارند.
۸- تصمیم دارند نشست بعدی بین‌المللی سوریه در آستانه را در نیمه دوم ماه دسامبر ۲۰۱۷ برگزار کنند.

 نقل از تسنیم

7

 

Share

بازگشت به صفحه نخست

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست
 
    اشتراك در نویدنو

  

نشانی پست الکترونیک: