برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-07-08

نویدنو17/04/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • جانسون، ۵۸ ساله، علیرغم ادعای هواداری حامیان حزب از او، به شکستن قوانین، فساد، گمراه کردن پارلمان و عدم صداقت با مردم در مورد دستگاه دولت متهم شد، قوانین همه گیری را شکست و توانست تقریباً سه سال در قدرت بماند.

 

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا استعفا کرد

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه پس از چند روز بحران و استعفاهای پی در پی اعضای کابینه اش از مقام خود کناره گرفت.

آسوشیتدپرس نوشته است پس از آن که یکی از نزدیک ترین متحدانش، ندیم زهاوی، رئیس خزانه داری، به نخست وزیر گفت که به خاطر صلاح کشور استعفا دهد، او با استعفا موافقت کرد. هنوز مشخص نیست آیا جانسون تا زمانی که حزب محافظه کار رهبر جدیدی را انتخاب کند که به طور خودکار نخست وزیر نیز می شود، در سمت خود باقی بماند یا خیر.

زهاوی در نامه ای به جانسون نوشت: «نخست وزیر: این وضع پایدار نیست و فقط بدتر خواهد شد: به خاطر شما، حزب محافظه کار و مهمتر از همه کشور، باید کار درست را انجام دهید و اکنون بروید.”

مداخله زهاوی پس از آن صورت گرفت که دو تن دیگر از اعضای کابینه جانسون به همراه سه مقام ارشد استعفا دادند و تعداد افرادی که در این هفته دولت را ترک کردند از ۵۰ نفر گذشت.

جانسون روز چهارشنبه درخواست ها برای استعفا را رد کرده و مدعی شده بود او از رای دهندگان مأموریت دارد در سمت خود باقی بماند. اما صبح روز پنجشنبه، مجبور شد واقعیت وضعیت خود را بپذیرد.

جانسون، ۵۸ ساله، علیرغم ادعای هواداری حامیان حزب از او، به شکستن قوانین، فساد، گمراه کردن پارلمان و عدم صداقت با مردم در مورد دستگاه دولت متهم شد، قوانین همه گیری را شکست و توانست تقریباً سه سال در قدرت بماند.

افشاگری های اخیر مبنی بر اینکه جانسون از اتهامات سوء رفتار جنسی علیه کریس پینچر، یک قانونگذار محافظه کار، قبل از ارتقای او به مقام بالاتر اطلاع داشته است، آخرین ضربه را به او وارد آورد.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت و ریشی سوناک، رئیس خزانه داری روز چهارشنبه به دلیل این رسوایی، چند دقیقه بعد از یکدیگر استعفا دادند

جاوید اعلام کرد اقدامات جانسون تهدیدی برای تضعیف یکپارچگی حزب محافظه کار و دولت بریتانیا است.

نزدیک ترین مورد مشابه به او مارگارت تاچر، نخست‌وزیر محافظه‌کار است که بعد از سال ها در سال ۱۹۹۰ به دنبال تضعیف اختیاراتش بر سر روابط بریتانیا با آنچه اکنون اتحادیه اروپا نامیده می‌شود، تلاش کرد در سمت خود باقی بماند. او او نیز سرانجام تصمیم گرفت استعفا بدهد.

جانسون ممکن است تلاش کند تا زمانی که حزب محافظه کار رهبر جدیدی را انتخاب نکند، در سمت خود باقی بماند، روندی که احتمالاً در تابستان انجام خواهد شد. اما برخی از محافظه کاران گفتند که او باید فوراً خیابان داونینگ ۱۰ را ترک کند تا به هرج و مرج حاکم بر دولت پایان دهد.

جورج فریمن که روز پنجشنبه از سمت وزیر علوم کناره‌گیری کرد، در توییتی نوشت: «بوریس جانسون باید مهر و موم دفتر را تحویل دهد، از اعلیحضرت (ملکه الیزابت دوم) عذرخواهی کند و به او توصیه کند که نخست‌وزیر موقت را دعوت کند. امروز مسئولیت را برعهده بگیریم تا وزرا بتوانند به کار خود بازگردند و ما بتوانیم یک رهبر محافظه‌کار جدید را برای ترمیم آسیب و بازسازی اعتماد انتخاب کنیم

اخبار روز

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست