برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-07-08

نویدنو17/04/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • نیروهای مراکشی در مرز اسپانیا به کشتار پناهنگان اقدام کرده و دولت اسپانیا از این کشور تشکر کرده است. بنابه گزارش مطبوعات و ویدئوهایی که در سایت های مترقی منتشر شده است، از روز یکشنبه، گورهای دسته جمعی در گورستانی در شهر نادور در شمال مراکش حفر شده است.

 

 

پناهجویان؛ کشتار هولناک در مرزهای اتحادیه ی اروپا

  • اخبار روز

نیروهای مراکشی در مرز اسپانیا به کشتار پناهنگان اقدام کرده و دولت اسپانیا از این کشور تشکر کرده است. بنابه گزارش مطبوعات و ویدئوهایی که در سایت های مترقی منتشر شده است، از روز یکشنبه، گورهای دسته جمعی در گورستانی در شهر نادور در شمال مراکش حفر شده است. پیش بینی می شود این گورها برای برای دفن کسانی که در روز جمعه در تلاش برای رسیدن به منطقه اسپانیایی ملیلا کشته شده اند؛ حفر شده اند. خبر این کشتار ابتدا توسط چند رسانه ی اسپانیایی گزارش شد.

سازمان حقوق بشر مراکشی AMDH روز یکشنبه اعلام کرد بیم آن می رود که مردگان بدون کالبد شکافی و شناسایی به خاک سپرده شوند. این سازمان تصریح کرد: “مقامات می خواهند فاجعه را پنهان کنند. خبرنگاران را به بیمارستان ها که حدود ۷۰ نفر مجروح در آن ها بستری شده اند و همچنین به قبرستان راه نداده اند. سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی در نامه‌ای سرگشاده خواستار شناسایی کشته‌شدگان و تحویل اجساد آن‌ها به بازماندگان شده اند.

مهاجرانی که به اسپانیا رسیده و از دست پلیس فرار می کنند

دولت مراکش تعداد کشته ها را ۲۱ نفر اعلام کرده است. اما سازمان حقوق بشری مراکشی AMDH تعداد کشته شدگان را ۳۷ نفر تخمین زده است.

روز جمعه، حدود ۲۰۰۰ پناهجو سعی کردند از حصار شش متری بین مراکش و ملیا بالا بروند. در حالی که چندین نفر توانستند خود را به قلمرو اسپانیا و در نتیجه اتحادیه اروپا برسانند، این تلاش بسیار مرگبار بود. به گفته رسانه ها، دلیل این فاجعه وحشت جمعی بوده است – نیروهای اسپانیایی و مراکشی از گلوله های لاستیکی علیه مردم فراری استفاده کردند، آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و بمب های صوتی منفجر کردند. ویدئوهایی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و توسط سازمان‌های غیردولتی تایید شده، نشان می‌دهد نیروهای مراکشی افرادی را که توانسته بودند وارد قلمرو اسپانیا بوده‌اند، به کشور باز می‌گردانند.

تظاهرات اعتراضی علیه کشتار جنایتکارانه ی پناهندگان، مادرید – یکشنبه

هزاران نفر بعد از ظهر یکشنبه در چندین شهر اسپانیا تجمع کردند تا انزجار خود را از کشتار در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا ابراز کنند. بسیاری از شرکت کنندگان همچنین از واکنش پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، انتقاد کردند. او از حزب سوسیال دمکراتیک PSOE رهبری دولت با ائتلاف جناح چپ Unidas Podemos (UP) را بر عهده دارد. روز جمعه، سانچز از “حمله خشونت آمیز به تمامیت ارضی کشورمان” صحبت کرد و “مافیای قاچاق انسان” را مسئول آن دانست. این حمله توسط ژاندارمری مراکش همراه با نیروهای اسپانیایی “دفع” شد، به همین دلیل است که نخست وزیر از پادشاهی مراکش برای “کار فوق العاده خوب” او تشکر کرد. سه روز بعد در روز دوشنبه، سوسیال دموکراتهای اسپانیا، تاسف خود را در مورد تلفات ابراز کردند که با نارضایتی شریک ائتلافی نیز همراه شد.

وضعیت دولت ائتلافی اسپانیا پیش از آن – به ویژه به دلیل نشست سران ناتو که قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شود، بحرانی است. روز دوشنبه، روزنامه ال پایس در مورد استراتژی جدید ائتلاف نظامی غرب که قرار است در این نشست تصویب شود، گزارش داد. برای اولین بار، قرار است این استراتژی شامل “دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی” کشورهای عضو از جمله مناطق اسپانیایی ملیلا و سئوتا در شمال آفریقا نیز بشود.

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست