برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-05-31

نویدنو10/03/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • چشم‌انداز پیروزی پترو در دور دوم انتخابات با توجه به اینکه بیشترین رای را در دور اول بدست آورده، به معنای روی کارآمدن اولین دولت مترقی و چپ در تاریخ کلمبیا خواهد بود و دوره جدیدی را در حیات سیاسی این کشور رقم خواهد زد. به گفته کارشناسان این امر می‌تواند تحولاتی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد کند چرا که جناح راست همیشه در کلمبیا حکومت کرده است

 

 

 

کلمبیا: گوستاوو پتروی چپ گرا برنده ی اولین دور انتخابات ریاست جمهوری شد

  • اخبار روز

 “گوستاوو پترو” نامزد چپ‌گرای انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا بیشترین آرای دور اول انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا را از آن خود کرد. او قرار است ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) در دور دوم با “رودولفو هرناندز”، شهردار سابق بوکارامانگ رقابت کند.

براساس نتایج شمارش آرا، پترو که عضو سابق جنبش چریکی M-۱۹ است توانست حدود ۴۰.۳ درصد آراء را بدست بیاورد. رودولفو هرناندز نیز  که وعده مقابله با فساد را داده بود حدود ۲۸.۲ درصد آراء را از آن خود کرد.

پترو گفته است بیداری سیاسی او زمانی رخ داد که او گریه پدرش را در مرگ ارنستو چه گوارا، انقلابی آرژانتینی شاهد بود.

پس از اعلام این نتایج، پترو در جمع حامیانش در بوگوتا گفت: آنچه امروز دیگر شکی در آن وجود ندارد، تغییرات است. اکنون مسئله این است که ما چه اقداماتی برای کلمبیا انجام می دهیم و این کشور برای خود چه می خواهد.

پترو پیش از این وعده داده بود که به طور کامل توافقنامه صلح سال ۲۰۱۶ با گروه شبه نظامی فارک را اجرایی کند و با گروه شبه‌نظامی همچنان فعال ELN به دنبال مذاکرات صلح باشد.

چشم‌انداز پیروزی پترو در دور دوم انتخابات با توجه به اینکه بیشترین رای را در دور اول بدست آورده، به معنای روی کارآمدن اولین دولت مترقی و چپ در تاریخ کلمبیا خواهد بود و دوره جدیدی را در حیات سیاسی این کشور رقم خواهد زد. به گفته کارشناسان این امر می‌تواند تحولاتی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد کند چرا که جناح راست همیشه در کلمبیا حکومت کرده است.

امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی، مبارزه با نابرابری عمیق و توزیع مجدد حقوق بازنشستگی از جمله وعده‌های این کاندیدای ۶۲ ساله در رقابت‌های انتخاباتی بوده است.

کلمبیا در سال ۲۰۲۱ شاهد شدیدترین اعتراضات اجتماعی در طول ۷۰ سال گذشته بود و نارضایتی‌ها سبب شد تا ایوان دوکه رئیس جمهوری فعلی در سطح بسیار پایینی از محبوبیت قرار گیرد. اواخر سال گذشته، بیش از ۷۵ درصد کلمبیایی‌ها گفتند که رئیس‌جمهوری این کشور را تایید نمی‌کنند.

۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (هشتم اردیبهشت) نخستین اعتراض‌های مردم کلمبیا به اصلاحات مالیاتی دولت به ریاست جمهوری ایوان دوکه کلید خورد و اعتراض‌ها با وجود سرکوب پلیس برای هفته‌ها ادامه داشت. بحران عمیق اجتماعی در حالی خواب از چشمان بیش از ۵۱ میلیون شهروند کلمبیا، چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی ربود که طبق نظرسنجی‌ها، رسیدگی به معضل فقر و خشونت و پایان دادن به وضعیت فعلی حاکم بر این کشور خواسته اصلی مردم در انتخابات یکشنبه بوده است.

این کشور با نارضایتی اجتماعی ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و رشد سرسام‌آور تورم مواجه است. بیش از ۲۱ میلیون نفر در این کشور آمریکای لاتین در فقر زندگی می‌کنند و حدود ۱۱.۸ درصد از جمعیت فعال اقتصادی در وضعیت بیکاری قرار دارند.

تارنمای «آمریکا ۲۱» می نویسد: شهردار سابق بوکارامانگا، رودولفو هرناندز، به طرز شگفت انگیزی با نتیجه انتخابات ۲۸.۱ درصد در جایگاه دوم قرار گرفت. فدریکو گوتیرز که رتبه دوم در نظرسنجی ها را کسب کرده بود، ۲۳.۹ درصد آرا را به دست آورد. مشارکت رای دهندگان ۵۴ درصد بود. در مجموع حدود ۳۹ میلیون کلمبیایی اجازه رای دادن داشتند.

بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات، حملات راست های کلمبیا علیه پترو شدت گرفت. گوتیرز که گفته می شود ارتباطات متعددی با سیاستمداران فاسد دارد، حمایت خود را از هرناندز در دور دوم اعلام کرد. این مرد ۴۸ ساله گفت: ما نمی توانیم بی تفاوت باشیم. گوتیرز گفت: “گوستاوو پترو تهدیدی برای دموکراسی، آزادی، اقتصاد، خانواده ها و فرزندان ما خواهد بود. او تهدیدی برای کشور است.”

حامیان برجسته آلوارو اوریبه، رئیس جمهور سابق راست افراطی، مانند خوزه ابدولیو گاویریا و ماریا فرناندا کابال نیز از حضور هرناندز در دور دوم انتخابات استقبال کردند. گاویریا در مصاحبه با رادیو کاراکول گفت که “اوریبیست ها” هرناندز را رد نمی کنند. یکی از معتمدان اوریبس گفت: “بعضی از ما برای او ارزش زیادی قائل هستیم.”

کابال در توییتی نوشت : “پیروزی رودولفو پیروزی علیه نظام است. کشور به تغییر نیاز دارد و نه خودکشی که پترو ارائه می کند، بلکه به اقتدار، نظم و رفاهی که کارآفرینی مانند رودولفو هرناندز ارائه می دهد.”

هرناندز به عنوان نامزد “لیگ د Gobernantes Anticorrupción” (انجمن حاکمان علیه فساد)، مبارزه با فساد را آغاز کرده است. با این حال، این مرد ۷۷ ساله خود به فساد مالی متهم است و در ماه ژوئیه در برابر دادگاه قرار خواهد گرفت.

برخی او را دونالد ترامپ کلمبیایی می دانند. هرناندز خود را یک فرد خارجی و یک میلیونر خودساخته می خواند که هیچ ارتباطی با تشکیلات یا احزاب سنتی ندارد. در گذشته او به دلیل واکنش های خشونت آمیز خود معروف بود. او به یک مخالف سیاسی که او را به عنوان شهردار بوکارامانگا به فساد متهم کرد، سیلی زد.

یکی دیگر از مشخصات او اظهارات جنجالی اش است. هرناندز هیتلر را تحسین کرده است. گفته است همسرش باید در خانه بماند. مردم از زنان در پست های دولتی خوششان نمی آید».

کاندیدای جناح چپ اولین دور رای گیری را یک پیروزی ارزیابی کرد و از مردم بخش های شمالی و جنوب غربی کشور تشکر کرد، جایی که در شهرهای بزرگ مثل بوگوتا، کالی و بارانکیلا بیشترین موفقیت را داشت. وظیفه پیش رو اکنون کسب یک میلیون رای بیشتر است. دور دوم انتخابات در ۱۹ ژوئن برگزار می شود.

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست