برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-05-07

نویدنو17/02/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • این تارنگاشت در ۱۰ ماه می سال ۲۰۱۶، اطلاعات شخصی ۴.۰۶۸ روزنامه نگار اوکراینی و خارجی را که طبق گزارش اجازه فعالیت در “جمهوری خلق دونتسک” را داشتند منتشر کرد. “میروتورتس” به ویژه اسامی، شماره‌های تلفن و آدرس‌های روزنامه گاران شاغل در رسانه‌های جهانی مانند رویترز، خبرگزاری فرانسه، الجزیره، بی بی سی، لوموند و غیره را منتشر کرد.

 

 

کمونیست‌های یونانی در لیست سیاه تارنمای اوکراینی

 نیکوس موّتاس، برگردان: داود جلیلی

  • اخبار روز

 برآمدفاشیسم در اوکراین، که پس از کودتای سال ۲۰۱۴افزایش یافته بود، به آزار کمونیست‌ها، ممنوع کردن نمادهای کمونیستی وغیرقانونی کردن احزاب سیاسی محدود نیست. تقریبا از هشت سال پیش به این سو، دولت اوکراین با هدف قراردادن غیر قابل قبول و خطرناک افرادی که  از سوی نهادهای دست راستی “دشمن” تلقی می‌شوند مماشات و آن را تغذیه کرده است.

ریزوسپاستیس” روزنامه حزب کمونیست یونان درگزارش جدیدی ، به نقش “میروتورتس” تارنگاشتی واقع در کیف می پردازد که اطلاعات شخصی، از جمله عکس‌ها وجزئیات تماس افرادی را که “دشمنان اوکراین” توصیف می‌شوند منتشر کرده است.    

لیست سیاه “میروتورتس” (myrotvorets.center) اطلاعات  سه کادر حزب کمونیست یونان، گیورگوس لامرولیس، عضو مجلس و معاون رئیس پارلمان یونان، سوتریس زاریانو پولوس، عضو سابق پارلمان اروپا و گیورگوس ماگّاناس کادر حزب کمونیست یونان را در بر می گیرد.

میروتورتس” رسما تحت “حمایت‌های” دولت اوکراین بود، در عین حال مقامات داگستری و پلیس، در راستای تحت تعقیب قرار دادن هرکسی که “دشمن” کشور تلقی می‌شود امروز بازهم از داده های این تارنگاشت استفاده می‌کنند.

طبق نوشته ریزوسپاستیس، چند سال قبل، اشخاصی که نامشان در تارنگاشت فهرست شده بود قربانی اقدامات مرگبارشدند، و درعین‌حال افراد بسیاری مورد تهدید قرارگرفتند.

ریزوسپاستیس گزارش می‌دهد: “پرونده از خود دولت اوکراین آغاز شد، که کمونیست‌های یونانی را، چون در گذشته برای اعلام همبستگی خود با مردم و کمونیست‌های تحت تعقیب کشوراز اوکراین دیدار کرده بودند “فردنامطلوب” توصیف کرده است. پس از فرمان ریاست جمهوری که در دسامبر سال ۲۰۱۵ منتشرشد، نام آن‌ها به خاطر آن‌که دولت اوکراین برای به اصطلاح اقدام علیه اوکراین تحریم‌هایی را علیه آن‌ها وضع کرده است در ۳۳۸ نهاد قهری و ۱۰۵ نهاد قانونی ثبت شده است.”

میروتورتس (به معنای صلح بان)، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ توسط آنتون گراشچنکو، مشاور وزیر کشور وقت اوکراین که بعدا معاون وزیر شد راه اندازی شد. خود گراشچنکو آشکار ساخته است که گئورگی توکا، که در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ رئیس دولت منطقه ای نظامی- مدنی لوهانسک بود بنیان گذار تارنگاشت است. طبق گزارشی از سوی نهاد حقوق بشری “Uspishna Varta”، تا ماه می ۲۰۱۶ وزیر کشور اوکراین، سازمان امنیت اوکراین، نهادهای اداری و دیگر مجریان قانونی کشور در میان شرکای “میروتورتس” ثبت شده بودند.

این تارنگاشت در ۱۰ ماه می سال ۲۰۱۶، اطلاعات شخصی ۴.۰۶۸ روزنامه نگار اوکراینی و خارجی را که طبق گزارش اجازه فعالیت در “جمهوری خلق دونتسک” را داشتند منتشر کرد. “میروتورتس” به ویژه اسامی، شماره‌های تلفن و آدرس‌های روزنامه گاران شاغل در رسانه‌های جهانی مانند رویترز، خبرگزاری فرانسه، الجزیره، بی بی سی، لوموند و غیره را منتشر کرد.

به دنبال انتقادات شدید اتحادیه روزنامه نگاران و گروه های حقوق بشری، و نیز پس از طرح پرونده جنایی علیه مدیران تارنگاشت، ” میروتورتس” تعطیل شد. اما چندماه بعد تارنگاشت کارخود را از سر گرفت و حتی لیست سیاه روزنامه نگاران و افراد دیگر خود را به روز کرد. درگزارشی در الجزیره به تاریخ ۲۹ اوت ۲۰۱۹ آمده است: “در لیست سیاه صلح بانان بودن می‌تواند پی آمدهای جدی، از جمله خطر کشته شدن داشته باشد.” مشخص است که دو شخصیت هوادار روسیه- اولس بوزینا روزنامه نگار و اوله کلاشنیکف نماینده مجلس- در آوریل سال ۲۰۱۵، درست چند روز پس از آن که “میروتورتس” اطلاعات شخصی آن‌ها، از جمله آدرس منازلشان را منتشرکرد در کیف کشته شدند.

موجودیت و عمل لیست سیاه اوکراین که اطلاعات شخصی را منتشر می کند، نه تنها نقض آشکار رازداری است، بلکه تهدیدی برای دموکراسی و حقوق بشر است. تارنگاشت با تهدید افراد بی طرف، معرفی علنی آن‌ها به عنوان “دشمنان اوکراین”، “لیست مرگ” بالقوۀ افرادی را حفظ می کند که با فهرست شدن در تارنگاشت می‌تواند به مرگ آن‌ها ختم شود، یا می‌توانند هدف باجگیری و تهدید قرار گیرند.  

گزارش ریزوسپاستیس نتیجه می‌گیرد: “از آن‌چه در بالا گفته شد آشکار می‌شود که لیست ویژه و گنجاندن اسامی کمونیست‌های یونانی در آن، غیرقابل قبول و خطرناک است”، و این پرسش را مطرح می‌کند که: آیا دولت یونان از وجود آن و هدف قرار دادن رسوای کادرهای حزب کمونیست یونان اطلاع دارد؟ دولت دراین باره چه می‌گوید ونسبت به آن تصمیم به چه کاری دارد؟

منبع: دردفاع از کمونیسم

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست