برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-02-28

نویدنو 08/12/1400         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ جنگ در اوکراین

  • بیانیه حزب کمونیست عراق درباره تحولات اوکراین

  • بیانیه حزب کارگران کمونیست روسیه دربارۀ جنگ اوکراین

 

 

 

بیانیه احزاب کمونیست در باره رخ داد های اوکراین-2

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ جنگ در اوکراین

بیانیه حزب کمونیست عراق درباره تحولات اوکراین

بیانیه حزب کارگران کمونیست روسیه دربارۀ جنگ اوکراین

 

بیانیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران دربارۀ جنگ در اوکراین: همراه با کارگران و زحمتکشان جهان و نیروهای مترقی، برای صلح، بر ضد جنگ، تجاوزگری و امپریالیسم

بحرانی که از سال ۲.۱۴/۱۳۹۳ تحولات داخلی و بین‌المللی را در ارتباط با اوکراین، در جنوب غربی فدراسیون روسیه، بغرنج کرده بود، با شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین در بامداد پنجشنبه ۵ اسفند، ابعاد گسترده‌تر و خطرناک‌تری یافت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، با صدور فرمان حمله نظامی به اوکراین درگیری نظامی خطرناک جدیدی را آغاز کرد که به‌واقع می‌تواند صلح جهانی را به طور جدّی تهدید کند. هدف‌های اعلام شدهٔ روسیه در این یورش نظامی، حمایت از استقلال و امنیت روسیه و جمهوری‌های اعلام شده در دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین، جلوگیری از پیوستن اوکراین به پیمان نظامی ناتو، و تغییر دادن مسیر سیاسی آیندهٔ آن کشور به‌دور از نظامیگری و فعالیت‌های نیروهای فاشیستی است.

حزب تودهٔ ایران ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای فاجعه‌بار این تصمیم دولت روسیه، مداخلهٔ نظامی روسیه در اوکراین را محکوم میکند. ما تأکید می‌کنیم که احترام به استقلال و تمامیت ارضی همهٔ کشورهای عضو سازمان ملل متحد و مداخله نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر، از بنیاد‌های اصلی منشور سازمان ملل متحد و همزیستی مسالمت‌آمیز است و باید رعایت شود.

پنهان نیست که کارنامهٔ مداخله‌های تجاوزکارانهٔ ناتو و قدرت‌های امپریالیستی و منطقه‌یی، خود بسیار خونین است. بی‌اعتنایی آنها را به قوانین بین‌المللی و از جمله منشور سازمان ملل متحد پیش از این در هجوم‌های خودسرانه و خونین آنها به یوگسلاوی، عراق (دو بار)، افغانستان، سوریه، مالی، سومالی، لیبی، هاییتی ، و دیگر کشورها دیده‌ایم. این بی‌اعتنایی به قوانین بین‌المللی و قلدری و تجاوزگری در عرصهٔ روابط بین‌المللی، فضایی را به وجود می‌آورد که اکنون دولتی مثل دولت الیگارش‌های روسیه هم با احتساب برخی توانایی‌های نظامی-اقتصادی که دارد، با تحریک‌های ناسیونالیستی از آن بهره می‌گیرد.

ما در مقاله‌ای در “نامهٔ مردم”، ارگان  مرکزی حزب تودهٔ ایران، در تاریخ ۲۵ بهمن امسال، تحلیل و موضع حزب را در قبال شرایط ایجاد شده در اوکراین بر اثر موضع‌گیری‌های تحریک‌آمیز و خطرناک ناتو و دولت‌های امپریالیستی و به‌ویژه آمریکا و بریتانیا علیه روسیه، به‌روشنی تشریح کردیم و بر ضرورت مبرم انتخاب گزینه‌هایی مبتنی بر حفظ صلح و امنیت ملّت‌ها تأکید کردیم. در ارتباط با مسئلهٔ اوکراین و اختلاف‌هایش با روسیه، حزب ما از فعال و اجرا شدن مفاد و سازوکارهای “توافق‌نامه‌های مینسک” (سپتامبر ۲۰۱۴ و فوریه ۲۰۱۵) بین دولت‌های این دو کشور حمایت می‌کند. این توافق‌نامه‌ها برای پایان دادن به تنش و درگیری نظامی در منطقهٔ دونباس و احترام به استقلال و یکپارچگی اوکراین تنظیم شده و به امضای هر دو طرف رسیده، و نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد در قالب دو قطعنامه، توافق ها را تأیید کرده است. اختلاف‌های بین روسیه و اوکراین و پیدا کردن راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز بر اساس مفاد این توافق‌نامه‌ها و قوانین بین‌المللی حل‌شدنی است.

خودداری دولت اوکراین از اجرای توافق‌نامهٔ مینسک ۲ (۲۰۱۵) و پذیرش خودمختاری دو منطقهٔ محل سکونت روس‌تباران در دونباس در چارچوب کشور واحد اوکراین، بی‌اعتنایی دولت اوکراین به اذیت و آزار روس‌تباران به دست نیروهای افراطی و نئو-نازی، تشدید حملات گاه و بیگاه نیروهای نظامی اوکراین به “جمهوری‌های خودمختار” دونتسک و لوگانسک در ماه‌ها و روزهای اخیر- که ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (او.ای.سی.دی) وقوع آنها را تأیید کرده‌اند، در کنار آتش‌بیاری دولت‌های آمریکا و بریتانیا، از یک طرف شرایط را متشنج و برای شروع جنگی همه‌جانبه فراهم کرد.

به‌علاوه، باید گفت که زمینهٔ درگیری‌های خونین کنونی بین روسیه و اوکراین در تنش‌آفرینی‌های ناشی از احترام نگذاردن کشورهای امپریالیستی و پیمان نظامی تجاوزگر و توسعه‌گر ناتو به توافق‌های حاصل شده در مقطع فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ و پایان “جنگ سرد” است. در مذاکرات بین رهبران کشورهای امپریالیستی عضو ناتو و نمایندگان رهبری آخرین دولت اتحاد شوروی در ششم مارس ۱۹۹۱، دولت‌های آمریکا، بریتانیا، فرانسه، و آلمان متعهد شده بودند که پیمان ناتو قلمرو خود را فراتر از مرزهای شرقی آلمان واحد در کشورهای اروپای شرقی گسترش نخواهد داد. اما در سه دهه گذشته، ناتو- که قاعدتاً باید پیمان نظامی کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس در اروپای غربی و شمال قارهٔ آمریکا باشد- به‌تدریج قلمرو خود را به اروپای شرقی گسترش داد و چهارده کشور اروپای شرقی شامل سه جمهوری سابق اتحاد شوروی را یکی پس از دیگری به عضویت خود درآورد. بر همین اساس است که دولت فدراسیون روسیه اعلام می‌کند که دولت‌های امپریالیستی تعهدهای داده شده در سال ۱۹۹۱ را نادیده گرفته‌اند و با گسترش قلمرو ناتو، امنیت آن کشور را به خطر انداخته‌اند.

کودتای نیروهای فاشیستی در جریان انتخابات ۲۰۱۴ و برکنار کردن رئیس‌جمهور منتخب آن کشور، و در پی آن، درخواست دولت اوکراین برای عضویت در ناتو، سرازیر شدن تسلیحات مدرن غربی به اوکراین که همچنان ادامه دارد، و آموزش ارتش آن کشور به‌وسیلهٔ مشاوران غربی، و به‌علاوه، ورود شبه‌نظامیان فاشیست به نیروهای انتظامی و نظامی اوکراین، عملاً عرصهٔ نفوذ ناتو را به نزدیکی مرزهای روسیه- همسایهٔ شرقی اوکراین- گسترش داده و این پیمان تجاوزگر را در آستانهٔ ایجاد پایگاه نظامی در نزدیکی مرزهای فدراسیون روسیه قرار داده است.

حزب تودهٔ ایران بر این اساس سیاست نظامی‌گرایانۀ تهدیدآمیز گسترش ناتو به سوی شرق اروپا و دامن زدن به تنش‌های خطرناک و ایجاد زمینه‌های درگیری‌های مرگ‌بار و ویرانگر را محکوم می‌کند.

ادامهٔ بحران‌های سیاسی-اقتصادی داخلی کشورهای قدرتمند سرمایه‌داری غرب و به‌ویژه در آمریکا و بریتانیا، و به قدرت رسیدن نیروهایی که نظامیگری و مداخله در کشورهای دیگر همواره از گزینه‌های اول آنها برای تأمین منافع انحصارهای نظامی و تأمین سلطهٔ جهانی قدرت‌های امپریالیستی بوده است، از دیگر عواملی‌اند که در سال‌های اخیر سبب افزایش تنش‌ها و خطر درگیری با فدراسیون روسیه بوده‌اند و حتی کشوری مثل چین را نیز تهدید کرده است. دست‌کم در سه ماه گذشته، قدرت‌های امپریالیستی و همچنین دولت اوکراین این فرصت را داشته‌اند که به‌جای موضع‌گیری‌های نابخردانه و تحریک‌آمیز و برافروختن شعله‌های جنگ، راهی برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها با روسیه بر اساس توافق‌های مینسک پیدا کنند. ولی واقعیت این است که کارنامهٔ این دولت‌ها نشان می‌دهد که حفظ صلح و حفاظت از زندگی و جان انسان‌ها ارزش چندانی برای آنها ندارد و اولویت آنها حفاظت از منافع اقتصادی و سیاسی انحصارطلبانه و سلطه‌جویانه‌شان است.

افزایش تنش‌ها حول مسئلهٔ اوکراین-روسیه در ماه‌های اخیر، و حملۀ نظامی روسیه به کشور همسایه‌اش، معضلی است که ائتلاف آمریکا-ناتو-اتحادیه اروپا و دولت اوکراین از یک سو، و روسیه از سوی دیگر، در وقوع آن نقش داشته‌اند و با توجه به توان هسته‌یی هر دو طرف، اکنون خطر عظیمی برای امنیت و صلح در منطقه ایجاد کرده است. حزب ما به‌شدت نگران گسترش درگیری‌های اخیر در اروپای شرقی و در مرزهای فدراسیون روسیه و سرایت شعله‌های جنگ به کشورهای منطقه است.

حزب تودۀ ایران در کنار دیگر نیروهای مترقی جهان ادامه و گسترش جنگ روسیه در اوکراین را مخالف منافع خلق‌های ساکن این دو کشور همسایه می‌داند. حمله روسیه به اوکراین به‌سهولت می‌تواند به کاربرد سلاح‌های هسته‌یی منجر شود که کل جهان را با خطرهای سهمگین جدیدی روبه‌رو خواهد کرد.

حزب تودهٔ ایران تنها راه حل پایان دادن به بحران خطرناک کنونی را مذاکرۀ مستقیم و شفاف می‌داند و  امیدوار است که نیروهای طرفدار صلح و نهادهای بین‌المللی همهٔ تلاش خود را بکنند تا اوکراین و روسیه به مسیر دیپلماسی و گفت‌وگوهای سازنده بازگردند. در این برههٔ حساس، نیروهای طرفدار صلح جهانی در همه کشورها- از جمله در روسیه- می‌توانند جلوی یکه‌تازی و توسعه‌طلبی قدرت‌های جنگ‌افروز را بگیرد. برای حل صلح‌آمیز اختلاف‌ها و کاهش تنش‌ها و برقراری صلح و امنیت برای همهٔ ملت‌ها باید از هر فرصتی استفاده کرد.

بازی کردن با زندگی و جان میلیون‌ها نفر که قربانیان اصلی چنین ماجراجویی‌های غیرمسئولانه‌اند، شایستهٔ انسان نیست!

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران

۶ اسفند ۱۴۰۰

***

بیانیه حزب کمونیست عراق درباره تحولات اوکراین

جنگ را متوقف کنید. بگذارید صلح و امنیت حاکم شود

ما با نگرانی جدی وخامت روابط بین فدراسیون روسیه و جمهوری اوکراین، آغاز عملیات نظامی بین دو طرف و حمله نیروهای روسیه به سرزمین اوکراین را دنبال می کنیم.

مانند سایر نیروهای صلح دوست جهان، امیدوار بودیم از وقوع این جنگ جلوگیری شود و مسائل مورد مناقشه از طریق گفتگو و مذاکره و راه های مسالمت آمیز و دیپلماتیک حل شود.

جنگ، حمله به کشورها و نقض حاکمیت آنها اصولاً برای ما غیرقابل قبول است. جنگ و تجاوز فقط ویرانی و خسارات انسانی و مادی به همراه خواهند داشت، زندگی و خدمات عمومی را مختل می کنند، زندگی اقتصادی را فلج می کنند، به غیرنظامیان بی گناه آسیب می رسانند و به ویژه زنان و کودکان را به وحشت می اندازند.

در حالی که ما توسل به گزینه جنگ را محکوم و رد می کنیم، اقدامات تحریک آمیز، تشدید تنش، اصرار بر گسترش ناتو به سمت شرق، نادیده گرفتن نگرانی های امنیتی روسیه، و تلاش برای تحت فشار قرار دادن و محاصره نظامی روسیه توسط ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو و اعمال فشار بر دولت کی‌یف برای پاسخگویی به طرح‌ها و پروژه‌های آمریکا و ناتو، که در نهایت با هدف ایجاد هژمونی و کنترل بر جهان، دولت‌ها، مردم و منابع آن و بازگرداندن فضای جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی انجام میگیرد را نیز محکوم می کنیم

از سوی دیگر، باید تاکید کرد که دولت اوکراین باید به حقوق و آزادیهای شهروندان خود احترام بگذارد و از هرگونه اقدامات سرکوبگرانه بر اساس تبعیض ملی یا به هر دلیل دیگر خودداری کند، همچنین به حق انتخاب آنها احترام بگذارد و برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای مناقشه، به اجرای توافقات مینسک بازگردد.

در این شرایط سخت و پیچیده، در حالی که دنیا نفس خود را حبس کرده و از احتمال وقوع تحولات بزرگ و وقوع عملیات نظامی در سطح وسیع نگران است، باید گفت که این جنگ نه تنها روسیه و اوکراین را با خطر جدی مواجه می کند و صدمات زیادی را به مردمان آنها وارد می کند، بلکه صلح و امنیت جهانی را نیز در معرض خطرات جدی قرار می دهد. این جنگ همچنین به گرایش های ناسیونالیستی، راست افراطی و ضد دمکراتیک در دو کشور و در سراسر اروپا دامن می زند، به درگیری ها و جنگ ها در جهان دامن می زند و بهانه های بیشتری برای مداخلات نظامی خارجی فراهم می کند.

مردم جهان که هنوز از بیماری همه گیر کووید-19 و پیامدهای وخیم آن بهبود نیافته اند، به طور گسترده از این نوع نقض قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها، کاری که ایالات متحده و متحدانش پیش از این بسیار انجام داده اند و اکنون در این عملیات نظامی روسیه تکرار شده است، شوکه شده اند. این در شرایطی است که باید به قواعد حقوقی و منشور سازمان ملل احترام گذاشته شود و برای صلح و ثبات در جهان و احترام به قواعد و هنجارهای بین‌المللی و حق تعیین سرنوشت مردم با اراده آزاد خود توجه نشان داده شود.

ما هم صدا با نیروهای صلح دوست سرتاسر جهان این جنگ را محکوم می‌کنیم و خواهان توقف فوری آن، بازگشت به میز گفتگو و مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل و آغاز یک گفتگوی جدی برای دستیابی به تفاهماتی که منافع همه طرف‌ها و حق مردم غیرنظامی و همه مردم برای زندگی در امنیت و آرامش و به دور از بلای جنگ را تضمین کند هستیم.

 

حزب کمونیست عراق

25 فوریه 2022

 

***

بیانیه حزب کارگران کمونیست روسیه دربارۀ جنگ اوکراین

حزب کارگران کمونیست روسیه در بیانیه‌ای با عنوان « نه به فاشیسم!، نه به جنگ امپریالیستی» با اشاره به تجاوز روسیه به اوکراین، اعلام می‌کند که هدف واقعی دولت ولادیمیر پوتین " تقویت موضع روسیه امپریالیست در رقابت بازارجهانی" است.

بیانیه حزب کارگران کمونیست روسیه اظهارمی‌کند «نه مقامات روسی نه رهبران امریکا و اتحادیه اروپا توجه زیادی به زحمتکشان ندارند. تردیدی نداریم که هدف واقعی دولت روسیه در این جنگ امپریالیستی است». حزب تاکید می‌کند که " منبع ستیزه تضادهای بین امپریالیستی میان امریکا، اتحادیه اروپا و روسیه است" و اضافه می‌کند که" هدف امپریالیسم قدرتمندترامریکا تضعیف رقیب روسی خود و گسترش نفوذ خود در بازار اروپایی است".

 
حزب کارگران کمونیست روسیه حفاظت از مردم دونباس در برابر رژیم کیف را"مشروع" می‌داند، اما تاکید می‌کند که کمک به دونباس می‌تواند به عنوان دست‌آویزی "ضد شوروی" در راستای گسترش «جنگی کاملا غارتگرانه» با اشغال مناطق دیگری ازاوکراین ازسوی سربازان روسیه مورد استفاده قرارگیرد. در چنین موردی، " ما این عمل راجنگ غلبه امپریالیسم تلقی و ازهیچ یک از امپریالیست‌ها حمایت نخواهیم کرد".

حزب اعلام می‌کند، درهرحال" در هر دو طرف نه ارباب‌ها بلکه کارگران خواهند مرد. مردن برای برادران طبقاتی ارزشمند است، اما مردن و کشتن برای منافع ارباب‌ها احمقانه، جنایتکارانه و غیرقابل قبول است. "

حزب کارگران کمونیست روسیه، که ازشرکت در انتخابات روسیه ممنوع شده است، از به‌رسمیت شناختن به اصطلاح «جهوری‌های خلق» استقبال کرده است، موضعی که حزب در سال‌های گذشته از آن هواداری کرده است.

حزب درپایان بیانیه بر موضع خود علیه بازگشت فاشیسم تاکید واظهار می‌کند که تنها مسیری که به سوسیالیسم ختم شود می‌تواند به جنگ‌ها پایان دهد. بیانیه نتیجه می‌گیرد« مبارزه مشترک زحمتکشان علیه بورژوازی تمام کشورها خط اصلی مبارزه حزب‌های ماست.»

 

https://www.idcommunism.com/2022/02/russian-communist-workers-party-on-ukraine-war.html

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست