برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-02-26

نویدنو 05/12/1400         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  •  تحولات اوکراین، که درچهارچوب سرمایه‌داری انحصاری رخ می‌دهند، با طرح های امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا و دخالت‌های آن‌ها در منطقه بر بستر رقابت شدیدشان با روسیه سرمایه‌داری بر سرکنترل بازارها، مواد اولیه، و شبکه‌های حمل و نقل کشورپیوند دارد. این پیگیری‌ها از سوی قدرت‌های امپریالیستی، که برای ترویج بهانه‌های خود مانند "دفاع ازدموکراسی"، "دفاع ازخود"، وحق هرکسی برای "انتخاب متحدین خود"، قبول اصول سازمان ملل یا سازمان امنیت و همکاری برای اروپا، یا فرضا "فاشیسم" درستیزه هستند پنهان نگه داشته می‌شوند، درعین‌حال فاشیسم را دانسته از سیستم سرمایه‌داری که به فاشیسم اجازه ظهور می‌دهد و ازآن بهره برداری می‌کند جدا می‌کنند.

 

 

 

بیانیه مشترک احزاب کمونیست و کارگری:

نه به جنگ امپریالیستی در اوکراین

برگردان : هاتف رحمانی

مبارزه مستقلی علیه انحصارات و طبقات بورژوازی، برای سرنگونی سرمایه داری، برای تحکیم مبارزه طبقاتی علیه جنگ امپریالیستی، برای سوسیالیسم ضروری است.

1-     احزاب کمونیست وکارگری امضاکننده این بیانیه مشترک مخالف ستیزه امپریالیستی دراوکراین هستند، که یکی از پی‌آمدهای وضعیت تراژیک برای خلق‌های شکل گرفته پس ازسرنگونی سوسیالیسم و منحل کردن اتحادشوروی است. هم بورژوازی وهم نیروهای فرصت‌طلبی (اپورتونیست)، که سال‌ها علیه اتحادجماهیرشوروی می‌رزمیدند و اخیرا سی‌امین سالگرد انحلال آن‌را جشن گرفتند، این واقعیت را که احیا سرمایه‌داری به معنای از کار انداختن دست اوردهای تاریخی کارگران و خلق‌ها است و مردم اتحادشوروی را به عقب به عصر استثمارطبقاتی و جنگ‌های امپریالیستی کشاند مسکوت می‌گذارند، کاملا افشا شده اند.

2-     تحولات اوکراین، که درچهارچوب سرمایه‌داری انحصاری رخ می‌دهند، با طرح های امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا و دخالت‌های آن‌ها در منطقه بر بستر رقابت شدیدشان با روسیه سرمایه‌داری بر سرکنترل بازارها، مواد اولیه، و شبکه‌های حمل و نقل کشورپیوند دارد. این پیگیری‌ها از سوی قدرت‌های امپریالیستی، که برای ترویج بهانه‌های خود مانند "دفاع ازدموکراسی"، "دفاع ازخود"، وحق هرکسی برای "انتخاب متحدین خود"، قبول اصول سازمان ملل یا سازمان امنیت و همکاری برای اروپا، یا فرضا "فاشیسم" درستیزه هستند پنهان نگه داشته می‌شوند، درعین‌حال فاشیسم را دانسته از سیستم سرمایه‌داری که به فاشیسم اجازه ظهور می‌دهد و ازآن بهره برداری می‌کند جدا می‌کنند.

3-     ما فعالیت نیروهای فاشیست و ملی‌گرا دراوکراین، کمونیست‌ستیزی وپیگرد کمونیست‌ها، تبعیض علیه مردم روس زبان، حملات مسلحانه دولت اوکراین علیه مردم دنباس را محکوم می‌کنیم. ما استفاده از نیروی‌های ارتجاعی پلیس اوکراین، ازجمله گروه‌های فاشیست، از سوی قدرت‌های ارو- آتلانتیک برای اجرای طرح هایشان محکوم می‌کنیم. به علاوه، لفاظی کمونیست ستیزانه علیه بلشویک‌ها، و اتحادشوروی که رهبری روسیه برای توجیه طرح‌های راهبردی خود در منطقه بدان متوسل می‌شود، غیر قابل پذیرش است. اما، هیچ چیزی نمی‌تواند مشارکت عظیم سوسیالیسم دراتحاد شوروی را، که اتحاد چندملیتی ازجمهوری‌های سوسیالیست برابر حقوق بود لکه دار کند.

4-     تصمیم فدراسیون روسیه درابتدا دربه رسمیت شناختن "استقلال" به اصطلاح "جمهوری‌های خلق" در دونباس و بعد به راه انداختن تجاوز نظامی روسی که به بهانه "دفاع ازخود" ، " غیرنظامی سازی" و " مبارزه با فاشیسم" دراوکراین از سوی روسیه رخ می‌دهد، برای محافظت مردم منطقه یا صلح به اجرا درنمی‌آید بلکه برای ترویج منافع انحصارات روسی درخاک اوکراین و رقابت شدید آن‌ها با انحصارات غربی عملی می‌شود. ما همبستگی خود را با کمونیست‌ها و خلق‌های روسیه و اوکراین اعلام و برای تقویت مبارزه علیه ملی‌گرایی، که از سوی هر بورژوایی تغذیه می‌شود کنارآن‌ها می‌ایستیم. مردم هردوکشور، که در صلح زندگی می‌کردند و درچهارچوب اتحادجماهیرشوروی پیشرفت کردند، و نیز تمام خلق‌های دیگرهیچ نفعی درهمراهی با این یا آن امپریالیست یا ائتلافی که به منافع امپریالیست‌ها خدمت می‌کند ندارند.

5-     ما تاکید می‌کنیم که توهمات پرورانده شده ازسوی نیروهای بورژوازی که ادعا می کنند که با دخالت اتحادیه اروپا، ناتو " بدون طرح‌های نظامی و سیستم‌های جنگ افزارهای تهاجمی در خاک آن" ، یک "اتحادیه اروپای طرف دار صلح" یا، "جهان چند قطبی صلح آمیز" و یک "ساختار امنیتی بهتری" دراروپا وغیره می‌تواند وجود داشته باشد به‌شدت خطرناک هستند. هیچ‌یک ازاین تصورات ربطی به واقعیت ندارند و برای مبارزه ضد سرمایه‌داری و ضد امپریالیستی گمراه کننده‌اند، و برای ترویج درکی تلاش میکنند که "امپریالیسم مسالمت‌جو" ممکن است وجود داشته باشد. اما، حقیقت آن است که ناتو و اتحادیه اروپا، مانند هراتحاد سرمایه‌داری چند ملیتی، اتحادهایی یغماگر با ماهیتی عمیقا ارتجاعی هستند که نمی‌تواند به هوادارمردم تبدیل شود و به اقدام علیه حقوق کارگران و مردم، و خلق ها ادامه خواهند داد، که سرمایه دست دردست جنگ‌های امپریالیستی به پیش می‌رود.  

6-     ما خلق‌های تمام کشورهایی را که دولت‌هایشان ، به ویژه ازطریق ناتو و اتحادیه اروپا و نیز روسیه درتحولات دست اندرکارند به مبارزه علیه تبلیغات نیروهای بورژوازی، که مردم را با استفاده از بهانه‌های مختلف قلابی طعمه چرخ گوشت جنگ امپریالیستی می‌سازند فرا می‌خوانیم. فرا می‌خوانیم تا تعطیلی پایگاه‌های نظامی، بازگشت سربازان از ماموریت‌های خارجی به کشور، تقویت مبارزه برای خروج کشورها از برنامه‌های امپریالیستی و اتحادهایی مانند ناتو واتحادیه اروپا را درخواست کنند.   

7-     منافع طبقه کارگر و لایه های مردمی مارا ملزم می‌سازد تاملاک طبقاتی را برای تحلیل رخ دادها، ترسیم راه مستقل خود دربرابر انحصارات و طبقات بورژوا، برای سرنگونی سرمایه داری، برای تقویت مبارزه طبقاتی علیه جنگ امپریالیستی، برای سوسیالیسم، که بیش از همیشه به موقع و ضروری باقی است تقویت کنیم.

احزاب امضا کننده شبکه همبستگی:

1-      حزب کمونیست آذربایجان

2-      حزب کارگر اتریش

3-      حزب کمونیست بنگلادش

4-      حزب کمونیست بلژیک

5-      حزب کمونیست در دانمارک

6-      حزب کمونیست السالوادور

7-      حزب کمونیست فنلاند

8-      حزب کمونیست یونان

9-      حزب کمونیست کردستان عراق

10-  حزب کارگران ایرلند

11-  حزب کمونیست اردن

12-  جنبش سوسیالیستی قزاقستان

13-  حزب سوسیالیست لتونی

14-  حزب کمونیست مکزیک

15-  حزب کمونیست نوین هلند

16-  حزب کمونیست نروژ

17-  حزب کمونیست پاکستان

18-  حزب کمونیست پرو

19-  حزب کمونیست فیلیپین(PKP 1930)

20-  حزب سوسیالیست رومانی

21-  حزب کمونیست افریقای جنوبی

22-  حزب کمونیست کارگران اسپانیا

23-  حزب کمونیست سودان

24-  حزب کمونیست سوئیس

25-  حزب کمونیست سوئد

26-  حزب کمونیست ترکیه

27-  اتحادیه کمونیست های اوکراین

 

سایر احزاب

28-  جنبش چه گوارا( اتحادیه کمونیست های بلغارستان)

29-  جبهه کمونیستی( ایتالیا)

30-  حزب کمونیست انقلابی فرانسه(PCRF)

 

بیانیه برای امضا باز است.

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست