برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-11-15

نویدنو 24/08/1400         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • انقلاب کوبا تهدیدی است برای نظم نئو لیبرالی که توسط ایالات متحده رهبری و به جهان تحمیل می شود، آن‌هم نه با کردار بلکه با صرف موجودیتش. کوبا اثبات زنده ای است در امکان وجود دنیایی بهتر، و این دلیلی است برای اینکه امپریالیست‌ها در پی اختلال آن هستند.

 

 

 

 اعلامیۀ شورای صلح آمریکا در مورد توطئۀ جدید علیه کوبای انقلابی

  مسعود یاوری

ایالات متحده با استفاده از سلاح تحریم های خود در پی ایجاد بی نظمی و اغتشاش در کوبای انقلابی است!

یک بار دیگر، دولت ایالات متحده تصمیم به براندازی دولت کوباگرفته است. این بار از طریق تامین مالی و سازمان‌دهی تظاهرات عناصر ناراضی در سرتاسر کوبا، آمریکا در صدد رهبری یک" انقلاب رنگی" در آن کشور است. این عناصر ناراضی، دولت سوسیالیست را برای شرایطی که به دلیل ۶۲ سال تحریم و محاصرۀ اقتصادی فلج کننده پدید آمده، مقصر می‌شمارند. روشن است که عامل اصلی ایجاد همۀ این شرایط همسایۀ شمالی امپریالیست کوبا است.

به قول آلن مک لیود از مینت پرس نیوز :" دولت آمریکا نقش اصلی را در سازمان دهی، ترویج و تشدید تظاهرات آتی ( ۱۵ نوامبر- ۲۴ آبان) دارد. او خاطر نشان می کند که ند پرایس سخن گوی وزارت امور خارجۀ در مقابل سؤال خبرنگاران، از انکار دخالت مستقیم ایالات متحده در برنامه ریزی برای سرنگونی دولت کوبا، سرباز زد. در حقیقت ایالات متحده با گشاده دستی میلیون ها دلار را به منظور ایجاد عناصر ناراضی درکوبا برای تحقق سیاست بی‌پردۀ خود در سرنگونی دولت کوبا، هزینه کرده است. به گفتۀ روزا مِریام اِلیزاد از خبرنامۀ " پیپلز دیس‌پچ" ( ۱۳ نوامبر): " دولت بایدن در دسامبر گذشته، قریب 7 میلیون دلار میان 12 سازمان مختلف تقسیم کرد، که تقریبا روزانه در مورد " راهپیمایی مدنی با هدف براندازی" تبلیغ نمایند.

به نظر دولت کوبا، این اقدامات برای بی ثبات سازی کشور، درست مقارن است با " اتمام  ماه های مشقت‌بار پاندمی، بحران اقتصادی سخت جهانی، و ادامه و تنگ تر شدن تحریم هایی که بصورت وسیعی مردم کشور را هدف قرار داده بود [ و درست زمانی که] کوبا تازه شروع به عادی سازی زندگی اجتماعی، حضور در مکان‌های عمومی؛ از سرگیری دوبارۀ خدمات جمعی، مدارس، توریسم، و دیگر بخش های اقتصادی کرده است."

هدف اصلی این تلاش ها، به تعویق انداختن پیشرفت های عظیمی است که انقلاب کوبا علی رغم تشدید محاصرۀ اقتصادی آمریکا ایجاد کرده و با کمترین امکانات و با وجود چنین محدودیت هایی به آنها دست یافته است. دستاورد هایی که ثروتمند ترین و نیرومند ترین کشور جهان با توجه به نظام اجتماعی و سیاسی فعلیش قادر به دستیابی به آنها نبوده. برخلاف کوشش های ایالات متحده که   می خواهد شکست سوسیالیسم را اثبات نماید، انقلاب کوبا توانسته :

-          تنها درسال گذشته، ۳۷۰۰ گروه پزشکی به ۳۹ کشور اعزام نماید.

-    تهیۀ پنج نوع واکسن برای جلوگیری از ابتلا کووید-۱۹، که از دونوع آن برای مایه کوبی عموم مردم استفاده شده است. این واکسن ها را کوبا در اختیار کشور های توسعه نیافته قرار داده است.

-    رسیدن به میزانی فراتر از ایالات متحده از لحاظ میزان سواد آموزی: داشتن مقام پنجم میزان باسوادی در جهان، به شهادت فیس بوک سازمان سیا.

-    ایجاد نظام بهداشت همگانی، تحصیلات دانشگاهی همگانی؛ تامین یارانه غذایی، یارانۀ مسکن، مرخصی سالیانه با پرداخت حقوق پدران و مادران نو فرزند، برای عموم مردم کشور.

-    ۸۵٪ مردم کوبا مالک خانه های خود هستند؛ و برای بقیه میزان اجاره از سقف ده درصد درآمد خانواده تجاوز نمی کند.

-    در میان ۱۶۳ کشور جهان که از نظر شاخص رشد پایدار، که با ترکیب عواملی چون طول عمر متوسط، آموزش ملی، درآمد، میزان تولید گاز کربنیک تعریف شده، کوبا در مقام نُهم و ایالات متحده در مقام صد و شصتم است.

برخلاف همۀ این دستاورد ها که انقلاب کوبا را برای کشور های تحت ستم الهام بخش نموده است. رئیس جمهور بایدن با بی‌رحمی تمام از فرصتی که به قول هم‌مسلکان حزبی‌اش " بحرانی انسانی" است، استفاده کرده و در پی مجازات بیشتر کشوری مستقل است که خواست امپراتوری ایالات متحده را برنمی تابد.

حتی همۀ اعضای حزب او نیز موافق انجام این اقدامات نیستند. برخی از نمایندگان دموکرات مانند جیم مک گاورن، باربارا لی، گریگوری میکس، و بابی راش در طی نامه ای با عنوان "خطاب به هم حزبی عزیز" در عین آنکه تاکید براین که :" اکنون مردم کوبا با بدترین بحران انسانی و اقتصادی در تاریخ اخیر مواجه هستند،" حداقل از دولت آمریکا می خواهند که به جای تشدید جنگ غیر متعارف علیه کوبا، آن را متوقف نماید. برخی از خواسته‌های آنان که در این نامه مطرح شده به قرار زیر است:

-          تعلیق قوانینی که از دسترسی مردم کوبا به غذا، دارو، و دیگر کمک های انسانی، جلوگیری می کند.

-          عادی سازی روابط میان ایالات متحده و کوبا.

-    حذف جواز‌های مخصوصی که برای فرستادن تجهیزات پزشکی مانند بسته‌های تست و ماشین های کمک تنفسی به کوبا لازم است.

-    برداشتن همۀ تحریم‌هایی که بر‌روی تراکنش های مالی و بانکی مربوط به کمک‌های انسان‌دوستانه اعمال می شود.

-    حذف تمام محدودیت های ارسال وجوهی که به عنوان کمک (اهدایی)  به اعضای خانواده و یا افراد غیر خانواده به داخل کوبا حواله می شود.

-          لغو همۀ محدودیت های سفر به کوبا.

-          حذف کشور کوبا از لیست کشور های حامی تروریسم.

شورای صلح آمریکا قویا کارزار تغییر رژیم علیه کوبا را محکوم کرده و از حق حاکمیت مردم همۀ کشور‌ها، در تعیین سرنوشت خود دفاع می کند. شورا در همبستگی با مردم کوبا و رهبری آنها، خواستار تشکل توده‌ای برای حمایت از این خواسته هاست.

انقلاب کوبا تهدیدی است برای نظم نئو لیبرالی که توسط ایالات متحده رهبری و به جهان تحمیل می شود، آن‌هم نه با کردار بلکه با صرف موجودیتش. کوبا اثبات زنده ای است در امکان وجود دنیایی بهتر، و این دلیلی است برای اینکه امپریالیست‌ها در پی اختلال آن هستند. کوبایی ها قادر به مقاومت بوده و هستند. اما مستقل از آنکه آنها تاچه اندازه شریف و متعهد هستند، همیشه آستانه ای برای شکست وجود دارد. وظیفۀ ما متوقف کردن دولت ایالات متحده است، پیش از انکه بتوانند به هدف خود در به شکست کشاندن انقلاب کوبا دست یابند.

دست‌ها از کوبا کوتاه!

پایدار باید انقلاب کوبا!

 ( ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱- ۲۳ آبان ۱۴۰۰)

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست