برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-10-10

نویدنو 18/07/1400         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • حمله پهپادها کمتراز بمب افکن‌های خلبان دار منجر به تلفات غیر نظامی نمی‌شود. پژوهشی بر اساس اطلاعات طبقه بندی شده ارتش، که از سوی لاری لویس از مرکز تحلیل‌های دریایی و سارا هالوینسکی از مرکز برای غیرنظامی‌ها درجنگ صورت گرفت، آشکارکرد که استفاده از پهپادها درافغانستان 10 برابربیشتراز حمله هواپیماهای جنگنده خلبان دارغیرنظامیان را کشته است.

 

 

جنگ درافغانستان تمام نشده است- شکل حملات غیرقانونی پهپادهارا به خود می گیرد

 ماجوری کوهن- هاتف رحمانی

رئیس‌جمهور جوبایدن سه هفته پس از آن که دولت او دست به یک حمله  پهپادی زد که در کابل، افغانستان 10 غیرنظامی را کشت در مجمع عمومی سازمان‌ملل سخنرانی کرد. او مغرورانه اعلام کرد«  من امروز برای اولین بار، در بیست سال گذشته(درحالی) دراینجا ایستاده ام که امریکا در جنگی درگیر نیست.» دولت او روز قبل از سخنرانی، حمله ای پهپادی را در سوریه انجام داده بود، و سه هفته جلوتر، امریکا دست به یک حمله هوایی در سومالی زده بود. فرمانده کل قواهمچنین ظاهرا فراموش کرد که نیروهای امریکایی هنوز حداقل در شش کشور، ازجمله عراق، سوریه، لیبی، سومالی و نیجردرحال جنگ هستند. و او قول داد به بمباران افغانستان از راه دور ادامه دهد. 

تام مالینوسکی سناتور جمهوری خواه ازنیوجرسی دراوایل ماه جاری هنگام گواهی آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا در سنا گفت" سربازان ما به کشور باز نمی‌گردند. آن‌ها صرفا به پایگاه‌های دیگری در همان منطقه منتقل می‌شوند تا همان ماموریت‌های ضد تروریسم را، از جمله درافغانستان انجام دهند."

به محض این‌که بایدن نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کرد، دولت اویک موشک هلفایر را از یک پهپاد امریکایی درکابل شلیک کرد که 10 نفر غیر نظامی، از جمله هفت کودک را کشت، وبعد در مورد آن دروغ گفت. ژنرال مارک میلی رئیس ستادمشترک بلافاصله اعلام کرد این پرتاب "حمله درستی" برای حفاظت از سربازان امریکایی در زمان خروج آن‌ها بود.

اما، تقریبا سه هفته بعد، تحقیق گسترده‌ی انجام گرفته از سوی نیویورک تایمز آشکار کرد که زماری احمدی کارمند کمک رسانی مریکا بود و نه عامل داعش، و "مواد منفجره"ای که در تویوتا هدف حمله پهپاد قرارگرفت به احتمال زیاد بطری‌های آب بود. ژنرال فرانک مککینزی فرمانده فرماندهی مرکزی امریکا، پس ازآن حمله را"اشتباهی تراژیک" خواند.  

این کشتاراحمقانه غیرنظامیان ، با این‌که  نسبت به حملات پهپادی قبلی توجه عمومی بیشتری کسب کرد، اما رخ‌داد منحصربه فردی نبود. بایدن جای پای چهارهمتای قبلی خود را دنبال می‌کند، که همه آن‌ها حملات پهپادی غیرقانونی را که هزاران غیرنظامی راکشت انجام دادند .

حمله پهپادی کابل " قابلیت اعتمادبودن اطلاعات (جاسوسی) را که برای انجام عملیات(از راه دور) مورد استفاده قرار خواهد گرفت، زیرعلامت سوال قرارمی دهد.

تایمز نوشت، در واقع، این چیز جدیدی نیست. اطلاعات(جاسوسی) که برای انجام حملات پهپادی استفاده می‌شوند به‌صورت رسوایی غیرقابل اعتمادند.

مثلا، افشاگری پهپاد ها(اوراق پهپاد) آشکار کرد که نزدیک به 90 درصد کشته‌ها دریک دوره 5 ماهه از ژانویه 2012 تا فوریه 2013 در اثر حملات پهپادها هدف‌های انتخاب شده نبودند. دانیل هال، که اسنادی را که دربردارنده افشاگری پهپادها(اوراق پهپادها)بود منتشرکرد، برای افشا جنایت‌های جنگی امریکا باید 45 ماه را در زندان به سر ‌برد.

حملات پهپادی انجام گرفته از سوی بوش، اوباما، ترامپ و بایدن غیرنظامیان بی‌شماری راکشت

حمله پهپادها کمتراز بمب افکن‌های خلبان دار منجر به تلفات غیر نظامی نمی‌شود. پژوهشی بر اساس اطلاعات طبقه بندی شده ارتش، که از سوی لاری لویس از مرکز تحلیل‌های دریایی و سارا هالوینسکی از مرکز برای غیرنظامی‌ها درجنگ صورت گرفت، آشکارکرد که استفاده از پهپادها درافغانستان 10 برابربیشتراز حمله هواپیماهای جنگنده خلبان دارغیرنظامیان را کشته است.

این ارقام احتمالا پایین هستند چون ارتش امریکا تمام افراد کشته شده دراین عملیات‌ها را  به طور پیش فرض" دشمنان کشته شده درعمل" ارزیابی می‌کند. جرج دبلیو بوش، باراک اوباما، دونالدترامپ و بایدن همگی رهبری حملات پهپادها را که غیرنظامیان بی‌شماری را کشت به عهده داشتند.

بوش تقریبا اجازه 50 حمله پهپادی را صادرکرد که در یمن، سومالی و پاکستان 296 نفر را که فرض می‌شد "تروریست" هستند و 195 غیرنظامی را کشت.

دولت اوباما دو برابرسلف خود دست به حملات پهپادی زد. در طی دو دوره حضوراوباما در ریاست‌جمهوری، او به 563 حمله- بیشتر آن با پهپادها- درسومالی، پاکستان و یمن اجازه داد که طبق گزارش دقتر روزنامه نگاری تحقیقی  بین 384و807 غیرنظامی را کشت.

ترامپ، کسی که قواعد هدف گیری اوباما را تعدیل کرد، طبق گفته میچا زنکوعضو ارشد سابق شورای روابط خارجی،  تمام کشورهایی را که اوباما بمباران کرده بود بمباران کرد. در دوسال اول ریاست جمهوری ترامپ، در مقایسه با دو دوره ریاست جمهوری اوباما که 1878 حمله پهپادی انجام شده بود، 2243 حمله پهپادی انجام شد. از آن‌جایی که دولت ترامپ آمار تلفات غیر نظامی را کمتر ارائه می‌کرد، دانستن آن‌که چه تعداد غیرنظامی در زیرنگاه او مردند غیرممکن است.

پهپادهایی که ساعت‌ها بر فراز شهرها پرواز می‌کنند صدای وزوز مانندی را منتشر می‌کنند که جامعه‌ها، به ویژه کودکان را دچار وحشت می‌کند. آن‌ها می‌دانند که یک پهپاد درهرلحظه می‌تواند بمبی را به روی آن‌ها بیندازد. سیا "شلیک دوگانه" را به کار می‌گیرد که پهپادها را قادر می‌سازد کسانی را که برای نجات زخمی‌ها تلاش می‌کند بکشد. و درآن‌چه باید آن‌را "شلیک سه گانه" خواند، آن‌ها اغلب درحملات پهپادی افراد شرکت کننده در مراسم عزاداری عزیزان کشته شده را هدف می‌گیرند. این کشتارها حتی بیشتر ازآسیب پذیرکردن ما دربرابر تروریسم، مردم کشورهای دیگررا بیشتراز امریکا منزجر می‌کند.

حملات پهپادی در طی"جنگ علیه ترور" غیر قانونی هستند.

حملات پهپادی درطی"جنگ علیه ترور" غیرقانونی هستند. اگر چه بایدن درسخنرانی خود درمجمع عمومی سازمان ملل به اجرا و تقویت... منشور سازمان ملل" متعهد شد و قول داد" به قوانین و پیمان‌های بین المللی"وفادار بماند، اما حملات پهپادی او، و حملات پهپادی پیشینیان او، هم منشور و هم کنوانسیون ژنو را نقض می‌کند.

منشور سازمان ملل در ماده 51استفاده از نیروی نظامی علیه کشور دیگر را جز برای دفاع از خود ممنوع می کند. در 29ماه اوت ، پس از آن که پهپادامریکایی 10 نفر را درکابل کشت، فرماندهی مرکزی امریکا آن را " حمله هوایی خودکار ازراه دور برای دفاع از خود " خواند. فرماندهی عمومی ادعا کرد که حمله برای جلوگیری از حمله قریب الوقوع  داعش به فرودگاه کابل لازم بود. 

اما دادگاه بین المللی عدالت تایید می‌کند که کشورها نمی توانند علیه حمله مسلحانه از سوی بازیگران غیر دولتی که به کشور دیگری منسوب نیستند به ماده 51 متوسل شوند. داعش با طالبان فرق دارد. از این رو حمله از سوی داعش نمی‌تواند به طالبان ، که بار دیگر کنترل افغانستان را به دست گرفته است نسبت داده شود.

آژنه کالامارد، گزارشگر ویژه درباره اعدام‌های خواسته یا خواسته فراقانونی توئیت کردکه خارج از مناطق دشمنی‌های فعال،" استفاده از پهپادها یا ابزارهای دیگر برای کشتار هدفمند احتمالا هرگز نمی‌تواند قانونی باشد" او نوشت که " نیروی کشنده به صورت عمدی یا به صورت بالقوه تنها می‌تواند به صورت محدود جایی مورد استفاده قرارگیرد که برای جلوگیری از یک تهدید قریب الوقوع برای جان انسان‌ها لازم است. "

غیرنظامیان هرگز نباید به صورت قانونی هدف حمله‌های نظامی قرارگیرند. ترورهای هدفمند یا سیاسی، هم که اعدام‌های فراقانونی خوانده می‌شوند، قوانین بین المللی را نقض می‌کنند. کشتارخودسرانه نقض خطرناک کنوانسیون ژنو است که تحت قانون جنایات جنگی امریکا به عنوان جنایت جنگی قابل مجازات است. کشتار هدفمند تنها زمانی که برای حفظ زندگی  ضروری فرض شود و هیچ ابزاردیگری- از جمله دستگیری یا بازداشت غیرکشنده – برای محافظت از زندگی در دسترس نباشد مشروع است.

قانون بشردوستانه بین‌المللی مستلزم آن است که وقتی نیروهای نظامی به کار می‌رود، باید با دوشرط تشخیص و تناسب همراه باشد.  تشخیص حکم می‌کند که حمله باید همیشه بین رزمندگان وغیرنظامیان تمایز قایل شود. تناسب به معنی آن است که حمله دررابطه با تلاش برای مزیت نظامی نمی‌تواند بیش از اندازه باشد.

به علاوه، فیلیپ الستون، گزارشگر ویژه  پیشین سازمان ملل در اعدام‌های خواسته یا ناخواسته فراقانونی گزارش کرد" دقت، صحت و مشروعیت حمله پهپادی به اطلاعات انسانی ازآن چه مبنای تصمیم برای هدف گیری‌است بستگی دارد. "

اوراق درون ها حاوی سندهای افشا شده ای بود که " زنجیرکشتاری" را که دولت اوباما برای تعیین آن‌که چه کسانی هدف قرارگیرد آشکار می‌کند. غیزنظامیان بی‌شماری با استفاده از"سیگنال‌های اطلاعاتی" - ارتباطات خارجی، رادار و دیگر سیستم‌های الکترونیک- در مناطقی که جنگی اعلام نشده بود کشته شدند. تصمیم‌های هدف‌گیری با پیگری موبایل‌هایی گرفته شد که ممکن بود توسط تروریست‌های مظنون حمل شوند یا نشوند. نیمی ازاطلاعات استفاده شده برای شناسایی هدف‌های احتمالی در یمن و سومالی بر سیگنال‌های اطلاعاتی استوار بود.

راهنمای سیاست ریاست‌جمهوری اوباما، که قواعد هدف‌گیری را دربرمی‌گیرد، طرزعمل استفاده از نیروی کشنده درخارج" از مناطق دشمنی‌های فعال" را ترسیم کرد. این کارمستلزم آن است که هدفی "تهدید قریب الوقوع ادامه داری"را مطرح کند. اما گزارش دپارتمان سری عدالت که درسال 2011 منتشر و درسال 2013 افشا شد، حتی کشتار شهروندان امریکا را بدون "شاهد روشنی که درآینده ای نزدیک حمله‌‌ی ویژه‌ای علیه اشخاص و منافع امریکا انجام خواهد شد" را تحریم کرد. تمایل به کشتن شهروندان غیرامریکایی احتمالا کمتر بود.

راهنمای سیاسی اوباما اعلام می‌کرد که باید" ازآن‌که تروریستی با اهمیت یا دیگرهدف ترورقانونی، پیش از هدایت نیروی کشنده علیه آن‌ها وجود دارد " اطمینان تقریبی " وجود داشته باشد. اما دولت اوباما "حملات امضا" (نظم یگانه ای از اطلاعات که می‌تواند برای شناسایی اقدام حمله کننده برای بهره برداری ازیک سیستم عملیات شناخته شده یا آسیب پذیری کاربرد مورد استفاده قرار گیرد) را به راه انداخت که افراد را هدف نمی‌گرفت، بلکه بیشترمردان به سن سربازی رسیده در مناطق فعالیت‌های مشکوک را هدف می‌گرفت. دولت اوباما تمام مردان در سن سربازی حاضر در منطقه حمله را به عنوان رزمندگان(غیرنظامی ها) تعریف کرد" مگراین‌که اطلاعات روشنی پس از مرگ  براثبات بی گناهی آن‌ها وجود داشته باشد."

اطلاعاتی که حملات پهپادهای امریکا برآن استواراست به شدت غیرقابل اعتماد است. ایالات متحده به نقض مکرر منشور سازمان ملل و کنوانسیون ژنودست زده است. و کشتارغیرقانونی امریکا با پهپادها حق حیات تصریح شده درپیمان بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نقض می‌کند، پیمان دیگری که امریکا آن‌را تصویب کرده است. این پیمان می‌گوید" هرانسانی حق حیات ذاتی دارد. این حق باید توسط قانون محافظت شود. هیچ کسی نباید دلخواهانه ازحق خود محروم شود."

حمله پهپادی کابل: "اولین اقدام از مرحله بعدی جنگ ما"

مالینوسکی نماینده درزمان شهادت بلینکن درکنگره گفت:" این حمله پهپادی به کابل آخرین اقدام جنگ ما نیست، بلکه متاسفانه اولین اقدام از مرحله بعدی جنگ ماست."

سناتور کریستوفر .اس مورفی( سناتورکونکتیکوت)، عضوکمیته روابط خارجی، دریک پست توئیتری نوشت"  باید جوابگویی وجود داشته باشد، اگرهیچ پی‌آمدی برای حمله ای چنین مصیبت آمیز وجود نداشته‌باشد، علامتی به کل زنجیره فرماندهی برنامه پهپاد است که با کشتن کودکان وغیرنظامیان مدارا خواهد شد."

درماه ژوئن، 13 سازمان اختصاصی حقوق بشری، حقوق و آزادی‌های مدنی، عدالت‌نژادی، محیط اجتماعی و حقوق پیش کسوتان نامه ای به بایدن نوشتند و" پایان دادن به برنامه غیرقانونی حملات مرگبار درخارج ازمیدان‌های نبرد شناخته شده، ازجمله با استفاده ازپهپادها را" درخواست کردند. اولویا آلپرستین از موسسه مطالعات سیاسی توئیت کرد که امریکا باید" برای تمام حملات پهپادی عذرخواهی کند، و یک بار برای همیشه به جنگ پهپادی پایان دهد."

سرچشمه: ترواوت

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست