برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-05-13

نویدنو   23/02/1400           Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • حزب‌های کمونیست جهان از جمله حزب‌کمونیست اسرائیل، حزب‌کمونیست عراق، حزب‌توده‌ی ایران، حزب‌کمونیست ترکیه وحزب‌کمونیست یونان با انتشاربیانیه‌هایی تجاوز و تهاجم وحشیانه و غیرانسانی اسرائیل به‌غزه را محکوم کرده اند. در ادامه بیانیه‌های حزب‌توده‌ی ایران، حزب‌کمونیست ترکیه و حزب‌کمونیست‌یونان تقدیم خوانندگان می شود.

     

     

 

 

 

حزب‌های کمونیست جهان تجاوز وحشیانه اسرائیل را محکوم می‌کنند

حزب‌های کمونیست جهان از جمله حزب‌کمونیست اسرائیل، حزب‌کمونیست عراق، حزب‌توده‌ی ایران، حزب‌کمونیست ترکیه وحزب‌کمونیست یونان با انتشاربیانیه‌هایی تجاوز و تهاجم وحشیانه و غیرانسانی اسرائیل به‌غزه را محکوم کرده اند. در ادامه بیانیه‌های حزب‌توده‌ی ایران، حزب‌کمونیست ترکیه و حزب‌کمونیست‌یونان تقدیم خوانندگان می شود.

 

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران در محکومیت خون‌ریزی و اشغالگری اسرائیل

افکار عمومی جهان بار دیگر در هفته‌های اخیر شاهد بالا گرفتن تشنج و درگیری‌های نظامی و اوج‌گیری موج تازه‌ای از سرکوب خلق فلسطین، کشتار ده‌ها فلسطینی بی‌گناه، و تشدید سیاست‌های ضدانسانی دولت راست افراطی و نژادپرست اسرائیل بوده است. بستن باب‌العمود (دروازهٔ دمشق) توسط نیروهای انتظامی اسرائیل در اورشلیم به‌منظور جلوگیری از تجمّع مردم در اوایل ماه رمضان امسال، آغاز اعتراض‌های فلسطینی‌ها و درگیری‌های خونینی بود که پس از بمباران‌های هوایی گسترده تا کنون به کشته شدن ده‌ها فلسطینی، از جمله ۱۴ کودک، و تعدادی شهروند اسرائیلی منجر شده است. کانون اعتراض بعدی، محلهٔ شیخ جرّاح در شرق اورشلیم بود که برای چهار خانوادهٔ فلسطینی ساکن این محله از سال ۱۹۵۶، حکم تخلیه صادر شده بود، تا به‌جای آن برای اسرائیلی‌ها خانه‌سازی شود. بر اثر اعتراض فلسطینی‌ها این حکم موقتاً تعلیق شد. در اقدامی دیگر در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، نیروهای اسرائیلی در حمایت از راه‌پیمایی راست‌گرایان اسرائیلی در محله‌های فلسطینی به مناسبت «روز اورشلیم» (روز اشغال اورشلیم در جنگ ۱۹۶۷)، با گاز اشک‌آور و گلوله‌های فلزی با پوشش پلاستیکی به تجمّع فلسطینی‌ها در مسجدالاقصیٰ در بخش قدیمی اورشلیم یورش بردند. فلسطینی‌ها از مدّتی پیش، از جمله در این مسجد، دست به تحصّن و اعتراض به اقدام‌های قبلی اسرائیل در باب‌العمود و شیخ جرّاح زده بودند. این حمله صدها مجروح به جا گذاشت. غروب همان روز شلیک موشک از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل و بمباران هوایی غزه توسط نیروهای اسرائیلی آغاز شد که به کشته شدن حداقل ۲۰ فلسطینی منجر شده است.
برخوردهای نظامی از دو طرف همچنان ادامه دارد که باعث نگرانی در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی و دیگر کشورهای جهان شده است. در اعتراض به درگیری‌های اخیر، از دوشنبه شب تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای در سرزمین‌های فلسطینی و در شهرهای سراسر اسرائیل آغاز شده است.


حزب تودهٔ ایران، در کنار دیگر نیروهای صلح‌دوست و عدالت‌خواه جهان، ضمن محکوم کردن تهاجم خونین نیروهای نظامی دولت آپارتاید اسرائیل به فلسطینی‌ها از جمله در نوار غزه، خواهان توقف این کارزار نظامی است. حزب ما معتقد است که راه‌حل «مسئلهٔ فلسطین» از مسیر احقاق حق قانونی مردم فلسطین با اتکا به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت و حل‌وفصل مسئله از راه مسالمت‌آمیز در انطباق با منشور سازمان ملل است. افکار عمومی جهان چنین راه حلی را از طریق ایجاد کشور مستقل فلسطینی در محدودهٔ مرز های پیش از جنگ ژوئن ۱۹۶۷، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی و بازگشت پناهندگان فلسطینی به وطن خود ممکن و عملی می‌دانند.

واقعیت این است که تصاحب و اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل در دهه‌های گذشته هرگز متوقف نشده است و همچنان ادامه دارد. این بار نیز دولت راست‌گرای اسرائیل که با بحران سیاسی حادّی در داخل کشور روبروست، و همچنان طرح‌های سلطه‌جویانهٔ خود در منطقه را بدون هیچ اعتنایی به قوانین بین‌المللی به پیش می‌برد، با توسل به اِشغال و راه انداختن حمّام خون در سرزمین‌های فلسطینی سعی در پوشاندن بحران‌های داخلی و احتمالاً زمینه‌سازی برای تجاوزهای نظامی گسترده‌تر در منطقه دارد. به‌علاوه، اقدام‌های نظامی اخیر اسرائیل در بمباران کردن هدف‌های غیرنظامی در غزه، نقض فاحش قطعنامه‌های گوناگون سازمان ملل متحد دربارهٔ حفظ جان غیرنظامیان، از جمله خبرنگاران و امدادرسان‌ها است.

حزب ما قاطعانه سیاست‌های سرکوبگرانه و اشغالگرانهٔ دولت اسرائیل را محکوم می‌کند و ضمن اعلام همبستگی با مردم فلسطین و نیروهای ملّی، دموکراتیک و مترقی آن، بار دیگر بر تحقق حقوق فلسطینی‌ها مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تأکید می‌کند.

حزب تودهٔ ایران

۲۲ اردیبهشت۱۴۰۰

حزب‌کمونیست‌ترکیه: اشغالگران خواهندباخت، مردم فلسطین پیروز خواهدشد!

سیاست‌های توسعه‌طلبانه دولت‌اسرائیل را، که اشغال و حمله‌های انجام‌شده باهدف جابه‌جایی اجباری مردم‌فلسطین را تشکیل می‌دهد محکوم می‌کنیم.  

خشونت نژادی علیه مردم مقاوم فلسطین، فعال‌های هوادارصلح، زنان و کودکان، که با همدستی شکست خورده‌ی اسرائیل تلاش می‌شود تا از خانهها و محله‌هایشان در اورشلیم‌شرقی رانده شوند، اقدامی غیرانسانی است. ازهفته گذشته، ده‌ها فلسطینی با حمله‌های خشن پلیس‌اسرائیل وشهرک‌نشین‌ها  زخمی شده‌اند. با گسترش ستیزه، بیش از20 فلسطینی(درزمان ترجمه 56فلسطینی) ، که نه‌نفر ازآن‌ها زن و کودک بوه‌اند درحمله‌های‌هوایی اسرائیل علیه غزه کشته شده‌اند. قابل پیش‌بینی و نگران‌کننده است که حمله‌ها در همین‌جا متوقف نخواهدشد.     

اجازه دهید یادآوری کنیم درحالی‌که دولت اسرائیلی بخش‌مهمی از جمعیت را مایه‌کوبی(واکسینه) کرده‌است، فلسطینی‌های اندکی که در همان‌منطقه در محاصره زندگی می‌کنند به مایه‌کوبی یا درمان دسترسی دارند و به رنج‌بردن از بیماری همه‌گیر کووید-19 درشرایط به‌شدت دشواری ادامه می‌دهند. مقامات‌اسرائیلی چشمان خود را به‌این نابرابری‌عظیم بسته‌اند و تقریبا ناظر وقوع این مرگ‌های اجتناب‌پذیربوده‌اند.  

باوجود همه‌ی این‌تلفات، واقعیت آن‌است که امریکا که بزرگ‌ترین پشتیبان اسرائیل است و سفارت آن هنوز به‌صورت نامشروعی دراورشلیم مستقراست، قتل‌عام دائمی دولت‌اسرائیل را "دفاع" می‌خواند، این امربه‌روشنی نشان می‌دهد که شجاعت پشت بی‌رحمی شهرک‌نشین‌ها ازکجا می‌آید. امپریالیسم برای خفه‌کردن ملت‌فلسطین تلاش می‌کند. این بیدادگرانه است.

به عنوان حزب‌کمونیست‌ترکیه، اعلام می‌کنیم که ماهمیشه درکنار دهه‌ها مقاومت عادلانه مردم فلسطین وخواسته مشروع آن‌ها برای استقلال و حق‌حاکمیت ملی خواهیم‌ماند.

اشغالگران خواهند باخت، مردم فلسطین پیروزخواهندشد.

حزب‌کمونیست‌ترکیه

11 می 2021

حزب‌کمونیست‌یونان: همبستگی پیام حزب کمونیست یونان با مردم فلسطین است!

دیمتریس کوتسومباس دبیرکل حزب‌کمونیست‌یونان طی بیانیه‌ای در11ماه می 2021 اعلام کرد:

همبستگی!

این‌پیام حزب‌کمونیست‌یونان به‌مردم‌فلسطین است، که درحال‌حاضربا حملههای‌هوایی مرگبار دولت‌اسرائیل، باچشم پوشی امریکا و اتحادیه‌اروپا مورد آزمون قرار گرفته‌اند. تجاوزاسرائیل به‌دنبال تصمیم امریکا برای به‌رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل تقویت شده بود. بمباران و ده‌ها تلفات- ازجمه کودکان- به‌محرومیت و شهرک‌های اسرائیلی که مرم فلسطین سال‌ها از آن رنج برده‌اند افزوده شد.

ما از دولت‌یونان درخواست می‌کنیم به‌سیاست‌خطرناک "به روز آوری" همکاری نظامی خود با اسرائیل، که تاکنون از سوی تمام دولت ها تعقیب شده است بی درنگ پایان دهد. این سیاست توجیهی برای جنایت‌های اسرائیل علیه مردم فلسطین فراهم میکند، که خواستار حقوق‌بنیادی خودشان دربرابر سیاست‌خطرناک الحاق‌خاک‌فلسطینی کرانه‌ی غربی و پایان‌دادن به‌ادامه اشغال‌اسرائیل در خاک‌فلسطین هستند.    

ما باید بی‌درنگ با بهره برداری از تصمیم‌اجماعی مجلس در سال 2015، به‌سوی به‌رسمیت شناختن دولت‌فلسطین ازسوی دولت‌یونان حرکت‌کنیم،

 

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست