برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-03-17

نویدنو   26 /12/1399           Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل پس از کنفرانس گفت که " قطع کمک حکم اعدام است." یمن حتی قبل از جنگ، فقیرترین کشور در جهان عرب بود. امروز، 80 درصد یمنی ها ، یعنی حدود 24 میلیون نفر، به کمک متکی هستند. دو سوم سه میلیون کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می برند. جیره های غذایی برای میلیون ها یمنی به نصف کاهش یافته است.

 

 

 

حکم اعدام یمن

چارلزپیرسون- هاتف رحمانی

آن چه آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل هفته گذشته در کنفرانس جمع آوری اعانه برای یمن توصیف کرد "مایوس کننده" بود. پنجمین مراسم مجازی بلندپایه برای تعهد کمک برای وضعیت انسانی در یمن تنها به ضمانت های 1.7 میلیارد دلاری منجر شد. این مبلغ تنها نیمی از 3.85 میلیارد دلار درخواستی از سوی دبیر کل است. هیچ تضمینی وجود ندارد که اعانه دهنده ها به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

وضعیت تنها از سه سال پیش تاکنون بسیار تغییر کرد. در سال 2018 مبلغ تعهد 2.01 میلیارد دلاربود، طبق گفته دفتر امور کمک های انسانی سازمان ملل" 100 درصد خواسته انجام شده بود".  تعهدات سال بعد به مبلغ 2.6 میلیارد دلار افزایش یافت.

بعد سال 2020آمد. ضمانت کمک 1.35 میلیارد دلاری سال به یک میلیارد دلار کمتراز هدف  3.4میلیارد دلاری سازمان ملل سقوط کرد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی در راس ائتلافی بوده اند که از سال 2015 در جنگ با حوثی های یمن(انصارالله) بوده است. امریکا به صورت جنایتکارانه با دادن اطلاعات جاسوسی ، کمک به هدف یابی، تامین قطعات یدکی هواپیما، فروش اسلحه، و(تا نوامبر سال 2018) کمک به سوختگیری هوایی هواپیماهای جنگی ائتلاف به ائتلاف کمک کرده است. ائتلاف مورد حمایت امریکا برای احیا دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمنی تلاش می کند، که در سال 2015 توسط حوثی ها بر کنار شد.  ائتلاف بااستفاده از گرسنگی دادن به عنوان یک اسلحه، عمدا تاسیسات تامین آب و کارخانه های تولید مواد غذایی را هدف می گیرد- که جنایت جنگی است. نیمی از بیمارستان ها و کلینیک های درمانی یمن نابود یا ناچار به تعطیلی شده اند. بسیاری از کارکنان بهداشت دستمزدی دریافت نمی کنند. بمب های متحرکی که ائتلاف در بنادر یمنی مورد استفاده  قرار می دهد تخلیه مواد غذایی ، دارو و سوخت مورد نیاز را نومیدانه غیر ممکن می سازد. محاصره دریایی ائتلاف بیش از 100 روز است که از سفر کشتی ها به یمن و پهلو گرفتن آن ها جلوگیری می کند. این امر انتقال مواد غذایی، سوخت و داروی مورد نیاز فوری چه به صرت تجاری و چه به صورت کمک های انسان دوستانه به مردم یمن را به تاخیر می اندازد. 

ترکیب بمباران و محاصره یمن را به آستانه قحطی می راند. نیما الباگیر مفسر ارشد بین المللی سی ان ان  در "دموکراسی ناو" به امی گودمن گفت که غذا در یمن به چیزی غیر قابل تهیه تبدیل شده است. الباگیر بازار های "پر از مواد غذایی" را که توسط فروشنده های "تقریبا اسکلتی" فروخته می شود توصیف کرد. الباگیر گفت" مواد غذایی فاسد شده بود، چون هیچ کس نمی تواند آن را بخرد".

" قطع کمک حکم اعدام است"

شوخی بی رحمی است که امریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، که در حال نابود کردن یمن هستند، همان کشورهایی هستند که یمن بیشترین تکیه را به کمک های بشر دوستانه آن ها دارد. در طی دو سال گذشته، سعودی ها، امارات و امریکا تمام کمک های بریده بریده را به یمن داشته اند.

عربستان سعودی به دنبال تعهد 1 میلیارد دلاری در سال 2019، در سال 2020 تنها متعهد 500 میلیون دلار شد. عربستان سعودی تا 25 فوریه سال 2021، تنها 200 میلیون دلار پرداخته بود. امسال، عربستان 430 میلیون دلار تعهد کرد. خواهیم دید که پادشاهی عملا چقدر از آن مبلغ را خواهد پرداخت. 

در سال 2019، امریکا 746 میلیون دلار، یک پنجم کمک های بشر دوستانه ارسالی به یمن را تامین کرد. سپس دولت ترامپ در مارس 2020، مبلغ 73 میلیون دلار از کمک را برای شمال تحت کنترل حوثی ها قطع کرد. در کنفرانس کمک سال جاری در اول مارس، امریکا پرداخت تنها 191 میلیون دلاررا به عهده گرفت.

آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل پس از کنفرانس گفت که " قطع کمک حکم اعدام است." یمن حتی قبل از جنگ، فقیرترین کشور در جهان عرب بود. امروز، 80 درصد یمنی ها ، یعنی حدود 24 میلیون نفر، به کمک متکی هستند. دو سوم سه میلیون کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می برند. جیره های غذایی برای میلیون ها یمنی به نصف کاهش یافته است. 3.85 میلیارد دلار درخواستی گوترس برای سال جاری می تواند ماهانه 13-14 میلیون یمنی را تغذیه نماید. ظهور کووید-19 تنها رنج یمنی ها را افزون تر کرده است. 

دلیل امریکا، عربستان سعودی و امارات و دیگر اهدا کنندگان برای کاهش کمک ها ممانعت حوثی ها از انتقال کمک ها است. اما ، فکر نکردن به آن که حمایت ایران از حوثی ها نیز عامل دیگری است دشوار است. در حالی که دولت ترامپ در ماه ژانویه در حال خروج از حکومت بود، وقت را برای زدن برچسب سازمان تروریست خارجی  به حوثی ها غنیمت شمرد. این حرکت به سازمان های کمک رسانی هشدار داد. برچسب سازمان تروریست خارجی به معنی آن است که هرکسی که با حوثی ها معامله کند، و سازمان های کمک رسانی نمی توانند ازمعامله با آن خودداری کنند، می توانند هدف تحریم ها و تعقیب جنایی قرار گیرند.

رئیس جمهور بایدن برچسب سازمان تروریست خارجی را ازحوثی ها برداشت، اما کاهش کمک ترامپ به یمن شمالی را احیا نکرده است. 191میلیون دلاری که امریکا هفته پیش تعهد کرد 73 میلیون دلارکمکی را که دولت ترامپ مارس گذشته برای شمال یمن کاهش داد شامل نمی شود.

چند چیز باید بی درنگ انجام گیرد. رئیس جمهور بایدن باید طبق وعده خود پایان دادن به حمایت امریکا از" عملیات تهاجمی" ائتلاف پایان دهد ودر روابط عربستان – امریکا تجدید نظر کند. حمایت تقریبا بی قید و شرطی که امریکا از عربستان سعودی به عمل می آورد باید خاتمه یابد. کاهش کمک ترامپ باید لغو شود و باید به نحوی که یمن بتواند از قحطی اجتناب کند کمک اضافی کافی تامین شود.

دکترآیشه جمآن رئیس و بنیان گذار بنیاد امداد و باز سازی یمن، که کمک های بشر دوستانه فراهم می آورد، گفت که" دولت بایدن فرصت نادری برای اصلاح اشتباه های گذشته فراهم کرده است. دولت اوباما، که بایدن معاون رئیس جمهور آن بود، از جنگ تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن حمایت کرد که بزرگترین بحران انسانی را در جهان ایجاد کرد. ما اکنون باید برای نجات جان ها اقدام کنیم."

https://www.counterpunch.org/2021/03/09/yemens-death-sentence

 

 

 

 

 

 

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست