5
برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2020-10-28

نویدنو 07/08/1399           Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • دولت کودتا، چند ساعت تلاش کرد تا نتایج آرای اخذ شده را از دید مردم پنهان کند، که اضطراب عظیمی را در میان مردمی که در انتظار عصبی به سر می بردند بر انگیخت. حساب توئیتری ناظران سرخ انتخابات، چند ساعت بعد از بسته شدن حوزه های رای گیری نوشت" نا پدید شدن آرا اخذ شده غیر معمول است" و نسبت به اعلام قطع شمارش آرا از سوی دادگاه عالی انتخابات نیزشکایت کردو نوشت: " یک راهبرد بد در برابر انتخاباتی که از قبل هم مشکوک است." 

     

 

 

                                    

بولیوی با پیش بینی های مقاومت، به جنبش برای سوسیالیسم باز می گردد

کلودیا فانتی- برگردان: هاتف رحمانی

جینی آنز رئیس جمهور موقت خود خوانده با اشاره به آن چه  او "پوپولیسم اقتدارگرا"ی جنبش برای سوسیالیسم خواند گفت "آن ها باز نخواهند گشت." آما آن ها، به گفته  لوئیس آرسه برنده انتخابات ریاست جمهوری، وزیر اقتصاد سابق اوو مورالس به نام "دموکراسی و امید" بازگشتند.   

و آن ها با نتیجه ای غیر منتظره بازگشتند: با این که همه – یا تقریا همه- نظرسنجی ها پیروزی نامزد جنبش برای سوسیالیسم  را با درصدی بین 40 و 45 درصد و مزیت اندکی پایین یا اندکی بالای 10 درصد شوم (ضروری برای تضمین پیروزی در دور اول) پیش بینی کرده بودند، اما کسی تصور نمی کرد که جنبش برای سوسیالیسم بتواند اکثریت مطلق روشنی کسب کند.

طبق برآورد مطرح شده از سوی موسسه Ciesmori ، آرسه( با پیروزی در بخش های لا پاز، کوچابامبا، پاندو،اورویپوتوس) 52.4 درصد رای ها را  در برابر31.5 درصد رای ها برای کارلوس مسا( برنده در چوکوساکا،تاریجا، وبنی) و 14.1 درصد برای کاماچو( که تنها در سانتا کروز برنده شد) کسب کرد.

کاماچو در پایان کارزار انتخاباتی اش، در میان قهرمانان مسلم کودتای سال قبل، گفت اطینان دارد که خدا تصمیم خواهد گرفت که چه کسی رئیس جمهور بعدی باشد. او اکنون احتمالا خیلی از تصمیم الهی احساس رضایت نمی کند.

دولت کودتا، چند ساعت تلاش کرد تا نتایج آرای اخذ شده را از دید مردم پنهان کند، که اضطراب عظیمی را در میان مردمی که در انتظار عصبی به سر می بردند بر انگیخت. حساب توئیتری ناظران سرخ انتخابات، چند ساعت بعد از بسته شدن حوزه های رای گیری نوشت" نا پدید شدن آرا اخذ شده غیر معمول است" و نسبت به اعلام قطع شمارش آرا از سوی دادگاه عالی انتخابات نیزشکایت کردو نوشت: " یک راهبرد بد در برابر انتخاباتی که از قبل هم مشکوک است." 

اما در آخر، نیروهای منصوب کودتا مجبور به تسلیم شدند: جنی آننز، که با اتهام های متعدد فسادی که علیه اعضا دولت او مطرح شده بود، و به ویژه بابی خیالی دولت، که مردم را در برابر تاثیرفاجعه باراقتصادی بیماری همه گیر رها کرده است بیشترو بیشتربی اعتبار شده است در توئیتر نوشت: " ما هنوز نتایج رسمی را نداریم، اما بر اساس داده های در دسترس ما، آقای آرسه و آقای چوکوانکو برنده انتخابات شده اند. من به برندگان تبریک می گویم و آن ها را به حکومت با در نظر داشتن بولیوی و دموکراسی فرا می خوانم."

پس، شگفت انگیز نیست که راهبرد رهبران کودتا چنین بدبختانه از هم فروپاشید، و به نتیجه ای کاملا مخالف آن چیزی که امیدوار بودند به دست آورند رسید. چون قتل عام ها، اذیت و آزار قضایی، سرکوب ومجرم پنداری مخالف به جای آن که جنبش برای سوسیالیسم را تضعیف و تقسیم کند به تقویت آن ختم شده بود، تا جایی که اشتباه های متعدد قبلی حزب، در زمان کودتا و بعد از کودتا را، با تمام جنجال هایی که همراه آن بود تحت الشعاع قرارداده بود.

مثلا خطا هایی در اطراف فرار مورالس وکناره گیری سریع از مسئولیت از سوی رهبری دولت او، که راه را برای نیروهای کودتا هموار کرد وجود داشت. یا مورد تحمیل نامزدی آرسه توسط رئیس جمهور سابق(در حالی که بدنه اجتماعی جنبش برای سوسیالیسم داویدچوکوانکو را به جای او ترجیح داده بود)، اتهام قربانی کردن اصل " فرماندهی با اطاعت" و جایگزین کردن آن با اصل "اطاعت از فرمان". از این رو، با تصمیم جنبش برای سوسیالیسم برای پایان دادن به بسیج قدرتمند مردمی علیه طرف سوم و عقب انداختن یک طرفه انتخابات از سوی دولت کودتا، پذیرفتن تاریخ 18 اکتبرمقررشده از سوی دولت کودتا نارضایی تحریک شده ای وجود داشت.

و با این حال، رخ داد ها در پایان به حق بودن آن ها را ثابت می کند. جنبش برای سوسیالیسم متهم به اتخاذ رویکرد تا حد زیادی توافقی نسبت به دولت کودتا، از زمان صعود خود خوانده آنز به قدرت، برای بازپس گرفتن قدرت به وسیله انتخابات و بدون خون ریزی بیشتر تلاش کرد. باید منتظر ماند و دید آن ها ، با آغاز کردن از برقراری اصول قانون اساسی 2009- آغاز با buen vivir( زندگی خوب)- که به تدریح در طول حکومت مورالس پایمال شد و با مدل درنده ی بهره کشانه جایگزین شد قادر به چه استفاده ای از آن (پیروزی) خواهند شد.

آرسه پس از پیروزی اطمینان داد" ما روند تغییر را بدون نفرت، با آموختن از خطا های خود از سر خواهیم گرفت."

المانیفستو جهانی

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست