نویدنو20/03/1392

 

نویدنو20/03/1392 

 

 

طارق علی: هدف از جنگ سوریه ایران است 

 

• ظهور خشونت فرقه ای و بمباران اخیر اسرائیل نشان دهنده آن است که هدف حقیقی جنگ داخلی سوریه، تضعیف جایگاه ایران در منطقه است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
پنج‌شنبه 
۱۶ خرداد ۱٣۹۲ -  ۶ ژوئن ۲۰۱٣ 

طارق علی، کارشناس خاورمیانه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی (RT) بیان داشت: ظهور خشونت فرقه ای و بمباران اخیر اسرائیل نشان دهنده آن است که هدف حقیقی جنگ داخلی سوریه، تضعیف جایگاه ایران در منطقه است.
نظامیان حزب الله در کنار سربازان دولت سوریه در جهت بازپس گیری شهر استراتژیک القصیر از دست شورشیان مبارزه می کنند. القصیر مسیر اصلی ورود غیرقانونی سلاح برای نیروهای شورشی در نزدیکی مرز لبنان است. مبارزه برای تصرف شهرها در استان مورد منازعه حمص، برای هر دو گروه شورشیان و طرفداران حکومت اسد، نقطه عطفی است که می تواند برای پایان بخشیدن به جنگ سرنوشت ساز باشد. طارق علی بر این باور است که هدف حزب الله از ورود به جنگ، محافظت از مسیرهای ورود سلاح هایشان، از کشور همسایه، ایران است. طارق علی، هم سو با مردم سوریه می گوید که اکثریت مردم خواستار خاتمه یافتن جنگ هستند، فرقی نمی کند کدام گروه دست بالا را می گیرد.

RT: حزب الله لبنان، گروه نظامی شیعه، به مبارزه علیه شورشیان غالباً سنّی پیوسته است. آیا جنگ سوریه تبدیل به جنگی فرقه ای می شود؟

طارق علی: در واقع بر این باورم که هدف از جنگی که هم اکنون رو به فزونی می رود، ایران است و تلاش می شود که تنها متحد عرب ایران، یعنی سوریه، نابود شود. اگر نخواهیم تقصیر یا مسئولیت را گردن کسی بیندازیم، باید بگوییم مسیری که فرقه گرایی سنّی در برابر شیعه و شیعه در برابر سنّی در آن به کار گرفته شد، کاملاً مشخص است. منظورم وضعیتی است که هم اکنون هم در عراق و هم در سوریه جریان دارد. در عراق وضعیتی داشتید که در آن، سنّی ها اقلیت بودند اما رژیم گذشته را اداره می کردند- ایالات متحده مداخله کرد و در واقع قدرت را در اختیار احزاب مذهبی شیعه قرار داد. شیعیان سپس پاک سازی های قومی وسیعی در بغداد و سایر شهرها انجام دادند و هم اکنون شاهد واکنش به آن پاک سازی ها هستیم، آن هم در زمانی که برای ایالات متحده اگر نه هیچ - دست کم نیروهای اندکی در عراق باقی مانده است.
در سوریه اوضاع عکس عراق است. شما با اکثریتی سنّی طرف هستید که تحت لوای حکومتی علوی، که رابطه بسیار نزدیکی با ایران دارد، به سر می برند. و با وقوع خیزش های اعراب، اوضاع بی ثبات تر شد. به نظر من، در سوریه با اقلیت های حامی حکومت سوریه، اقلیت های طرفدار شورشیان اسلام گرا و قسمت عظیمی از جمعیت مواجه هستیم که خواهان پایان یافتن جنگ هستند و امید دارند اتفاقی بیفتد تا این جنگ فرجام یابد. 

RT: آیا اکنون اسرائیل می تواند در پوشش دفاع از خود، به دلیل آنکه دشمن دیرینه اش، حزب الله، آنجا حضور دارد، به سوریه حمله ور شود؟

طارق علی: می دانید که دلیل اصلی دفاع جانانه حزب الله از نیروهای دولتی در سوریه به خاطر آن است که می ترسد نقطه ارتباطی اش با ایران از دست رود و مسیرهای ورود اسحله هایش به منظور دفاع، آسیب ببینند. اسرائیل چندی چیش سوریه را بمب باران کرد و -به سختی- با مخالفت بسیار کمی از جانب به اصطلاح جامعه بین الملل، که ایالات متحده و اتحادیه اروپاست، مواجه شد. در واقع اسرائیل بدون چراغ سبز آمریکا، سوریه را بمب باران کرد. اگر اسرائیلی ها مجدداً چنین کاری کنند، ممکن است این دفعه بیشتر ضایع شوند.
اسرائیلی ها مدت ها بود که از جانب سوریه مورد تهدید قرار نگرفته بودند. در واقع، حکومت بشار اسد و پدرش [رئیس جمهور قبلی، حافظ اسد] عملاً در گذشته متحد اسرائیلی ها بوده است. بنابراین به زعم اسرائیلی ها تهدید اصلی سوریه نیست، بلکه ایران است، یعنی مشغله ذهنی اسرائیل. و اسرائیلی ها به منظور تضعیف هر چه بیشتر ایران ممکن است به دمشق حمله کنند، اما در آن صورت باید آماده پیامدهایش باشند.

RT: تحلیل گر مسائل استراتژیک، سلام حربا می گوید، نظامیان در شهر القصیر از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. آیا می توانیم دولت سوریه را به خاطر مرگ غیرنظامیان مقصر بدانیم؟

طارق علی: بله، می توان. وضعیت کاملاً گیج کننده است. ما هنوز اطلاعاتی در مورد سلاح های شیمیایی نداریم. تنها گزارش سازمان ملل، شورشیان را مقصر می دانست. شورشیان تقصیر را بر گردن حکومت سوریه انداختند. حکومت سوریه می گوید «چرا باید زحمت استفاده از سلاح شیمیایی را به خود بدهیم وقتی که
MIG-۲۹s را در آسمان داریم که می توانند خسارت بیشتری وارد کنند؟» 
حقیقتاً فکر می کنم که هر دو طرف قساوت هایی انجام می دهند. هیچ شکی در این مورد وجود ندارد. در جنگ داخلی این چیزها ناگزیر اتفاق می افتد. البته این واقعیت مسلّم که اخیراً شاهدش بودیم که رادیکال های سوری یا اسلام گرا، قلب سرباز سوری را از بدنش خارج کرده و می خورند، واقعاً وحشتناک است. و باور دارم که این قبیل کارها آسیب زیادی به شورشیان می زند. اعتقادم این است که شورشیان دارند نسبت به مردم سوریه منزوی و از آن ها جدا می شوند. فکر نمی کنم شکی در این مورد وجود داشته باشد. مردم ناامیدند، هیچ ایده ای ندارند که وقتی این جنگ خاتمه یابد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

منبع:
RT.com 
ترجمه مهرداد امامی

 

 

 

 

 

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin مطلب را به آزادگی بفرستید:Azadegi

بازگشت به صفحه نخست         

         

free hit counter