نویدنو:12/01/1390  

 

 نویدنو  12/01/1390

 

انتقاد آمریکا و آلمان به نطق "بی‌محتوا"ی بشار اسد

مقام‌های واشنگتن سخنان بشار اسد را بی‌محتوا ارزیابی کردند. وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که از محتوای نطق رئیس‌جمهور سوریه انتظاری بیش از این می‌رفت. نطق اسد به سرخوردگی در میان مردم دامن زده و درگیری‌ها ادامه دارد.

از نظر ناظران سیاسی، نطق بشار اسد در واکنش به اعتراضات مردمی عبارت‌پردازی‌هایی بی‌‌اساس بود.

رئیس‌جمهور سوریه در اولین نطق خود پس از هفته‌ها اعتراضات مردمی هیچ اشاره‌ای به برخوردهای خونین نیروهای امنیتی با معترضان و خواست‌های مردم کشورش نکرد.

مقام‌های واشنگتن نطق رئیس‌جمهور سوریه را "ناامیدکننده و بی‌محتوا" ارزیابی کردند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (۳۰ مارس) پس از ایراد نطق بشار اسد گفت: «برای ما روشن است که (این نطق) محتوای چندانی در بر نداشته است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود، بشار اسد وقتی در پس اعتراضات توطئه‌ای خارجی می‌بیند، خیلی ساده از کنار مسئله می‌گذرد. وی گفت، اسد بایستی «به گونه‌ای برجسته به خواست مردم برای اصلاحات پاسخ می‌داد».

وزارت خارجه آلمان در برلین اعلام کرد که محتوای نطق رئیس‌جمهور سوریه کمتر از آن چیزی بود که انتظارش می‌رفت. دولت آلمان رهبری سوریه را از کاربست خشونت علیه معترضان برحذر داشت. از نظر آلمان، ثبات به اصلاحات نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اپوزیسیون سوریه امید بسیاری به این نطق بسته بود، ولی بشار اسد در سخنان خود هیچ پیشنهادی ارائه نداد. از نظر ناظران سیاسی، این "نطق بی‌محتوا" به سرخوردگی مردم سوریه بیشتر دامن خواهد زد.

پس از هفته‌‌ها جنبش اعتراضی در سوریه، بشار اسد برای نخستین مرتبه روز چهارشنبه در برابر نمایندگان پارلمان این کشور و افکار عمومی حاضر شد.

اسد موج اعتراضات در کشورش را "توطئه‌ی خارجی" قلمداد کرد. در سخنان رئیس‌جمهور سوریه کوچک‌ترین نشانی از انتقاد به خود دیده نمی‌شد. او نه به روند اصلاحات احتمالی در سوریه اشاره کرد و نه به کشته شدن ده‌ها شهروند سوری توسط نیروهای امنیتی.

ادامه ناآرامی‌ها پس از نطق اسد

پس از نطق اسد شهر بندری لاتاکیا بار دیگر به صحنه‌ی درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی بدل شد.

فعالان حقوق شهروندی به خبرگزاری آلمان گزارش دادند که در این شهر بندری در پی تظاهرات چندین تظاهرکننده بر اثر شلیک نیروهای پلیس زخمی شده و یک نفر کشته شده است.

در شهر درعا در جنوب سوریه نیز بار دیگر معترضان به خیابان‌ها ریختند. به گزارش سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل، طی هفته‌ها حرکت اعتراضی در درعا، دست‌کم ۵۵ تظاهرکننده به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

منابع دیگر گزارش می‌دهند که شمار کشته‌شدگان در سطح سوریه بیش از ۱۰۰ بوده است.

بشار اسد چندی پیش اعلام کرده بود که "قانون وضعیت فوق‌العاده" را لغو خواهد کرد، ولی لغو این قانون هنوز اجرایی نشده است.

رئیس‌جمهور سوریه یک روز پس از نطق خود، کمیسیون ویژه‌ای را مأمور بررسی لغو این قانون کرد. وی حقوقدانانی را برای این کمیسیون ویژه انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از تلویزیون دولتی سوریه، کمیسیون ویژه‌ی اجرایی کردن لغو قانون وضعیت فوق‌العاده قرار است تا ۲۵ آوریل کار خود را تمام کند.

این قانون از زمان به قدرت رسیدن حافظ اسد، به مدت ۴۸ سال است که در سوریه اجرا می‌شود.

همکاران دولت سوریه به طور غیررسمی به خبرگزاری آلمان گفته‌اند که قانون وضعیت فوق‌العاده مهم‌ترین اهرم سرکوب مخالفان سیاسی در سوریه است.

 رادیو المان
 

 

 

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

بازگشت به صفحه نخست         

         

free hit counter