برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-05-13

نویدنو23/02/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • شاید در هیچ کجای جهان مرسوم نباشد که حاکمیتی آموزگاران سرزمینش را به واسطه گوشزد نمودن قدرتمداران به تمکین از قوانین کشور، به مجازات های سخت محکوم نماید.

 

 

 

سرکوب اعتراضات و بازداشت فرهنگیان

همزمان با آغاز تجمع سراسری دیگری از معلمان در چند شهر ایران، جو امنیتی شدید و بازداشت تعدادی از معلمان در تهران، اصفهان و یاسوج منتشر شده است. تنها در یاسوج به گزارش شورای هماهنگی بیش از ۵۰ نفر از معلمان بازداشت شده اند. بر اساس این گزارش تاکنون نام دو تن از معلمان بازداشتی در تهران محرز شده است. سیامک چهرازی از فعالین شناخته شده اهواز نیز که در تجمع امروز ۲۲ اردیبهشت حضور داشت با ضرب و شتم شدید در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خوزستان بازداشت شد‌ه است.

بر اساس گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از ساعت‌های آغازین روز پنج‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت، خیابان بهارستان در اطراف ساختمان مجلس شورای اسلامی مملو از نیروهای یگان ویژه و وَن‌های نیروهای امنیتی، ماموران لباس‌شخصی و نیروی انتظامی است. به گزارش این شورا، همزمان با ممانعت نیروهای امنیتی از شکل‌گیری هرگونه تجمعی، ۳ نفر از معلمان معترض به نام‌های ژاله روحزاد، مسعود فرهیخته و لطف‌الله جمشیدی بازداشت شده‌اند.

جو شدید امنیتی و بازداشت حاضرین برای شکل گیری تجمع تاکنون از عدم برگزاری تجمعات دستکم در تهران، اصفهان و یاسوج حکایت می کند. به معلمان اجازه برگزاری تجمع داده نشده و آنها را پراکنده و تعدادی را بازداشت کرده‌اند.

در اصفهان کانون صنفی فرهنگیان اصفهان گزارش داده است یکی از اعضای این کانون به نام عمادی عصر روز چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده و پس از ضبط وسایل ارتباطی او، پیام‌های کذب با محتوای اتمام مجوز کانون اصفهان از تلفن همراه و حساب کاربری او به گروه‌های تلگرامی ارسال شده است.

شعار محوری تجمعات امروز معلمان «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «هر که با اهل قلم در افتاد، ور افتاد» بود.

بر اساس گزارش شورا معلمان تاکنون موفق به برگزاری تجمعات خود در ده ها شهر از جمله قزوین، آبدانان، بجنورد، اراک، ساری، رضوانشهر، اسلام آباد غرب، خراسان شمالی، تبریز، زاهدان، دیواندره، همدان، گچساران، بوکان، تاکستان، مریوان، سنندج، کرمانشاه، آمل، شیراز، دهگلان، نورآباد ممسنی، سقز، بیجار، رشت، اهواز، سردشت، شهرضا، کرج، فسا و … شده اند.

لازم به ذکر است که همزمان با گسترش دامنه اعتراضات به گرانی شدید و افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در ایران، وب‌سایت « NetBlocks» که اختلالات اینترنتی را در سطح جهان رصد می‌کند، بامداد پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت از قطع اینترنت رایتل در ایران خبر داده است و ارسال گزارشات تجمع معلمان در سطح کشور نیز دچار کندی و احتمالا مواقعی غیر ممکن شده است.

قطع نامه پایانی تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان

همکاران ارجمند و معلمان فرهیخته

تجمع امروز را در حالی برگزار می کنیم که بخش هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

و این کار صرفا به خاطر اعتراض به تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی و تضییع حقوق میلیون ها دانش آموز و خانواده هایشان طی سه دهه بوده است.
شاید در هیچ کجای جهان مرسوم نباشد که حاکمیتی آموزگاران سرزمینش را به واسطه گوشزد نمودن قدرتمداران به تمکین از قوانین کشور، به مجازات های سخت محکوم نماید.

همکاران ارجمند و معلمان سراسر کشور:

اخیرا، بخشی از حاکمیت، در اقدامی نانجیبانه و ناجوانمردانه، حرکت اصیل، قانونمند و مطالبه گرانه ما معلمان را که چند دهه قدمتی صادقانه دارد به دست های نامرئی بیگانه ربط داده است اما دریغ که ما معلمان همواره از اینکه عظمت سرزمین ما با سیاست های نادرست، مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد به شدت، معترض بوده ایم.
ما ضمن محکوم کردن این اتهامات نخ نما از زعمای امور انتظار داریم که صدای اعتراض مسالمت آمیز و نجیبانه جامعه معلمان را بشنوند.

همکاران ارجمند، دانش آموزان عزیز و اولیا محترم:

ما امروز در اینجا گرد هم آمد ه ایم تا صدای معلمان مظلومی باشیم که به علت فعالیت جهت آموزش بهتر و بهبود وضعیت معیشتی معلمان و بازنشستگان راهی زندان شده اند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی اقدامات توام با خشونت با فرهنگیان و بازداشت های اخیر را شدیدا محکوم نموده و خواسته های فرهنگیان را به شرح ذیل اعلام می نماید.

۱- آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی

۲ پایان دادن به برخوردهای توام با خشونت با فرهنگیان و اتمام پرونده سازی ها و احضار و تهدید کنشگران صنفی

۳- آزادی فوری همه معلمانی که در هفته گذشته در شهرهای تهران، بوشهر، مریوان و سایر نقاط کشور بازداشت شده اند.

۴- رسیدگی فوری به خواسته های اسماعیل عبدی معلمی که در هفتمین سال زندان و علی رغم بیماری های مختلف در دوازدهمین روز اعتصاب غذاست.

۵- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

۶- اجرای درست رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان

۷- تمکین مسئولان نظام به قانون اساسی و اجرای اصول ۲۶ ،۲۷ ، ۳۰ و فصل سوم قانون اساسی که در آن حقوق ملت به رسمیت شناخته شده.

در پایان از وزیر آموزش و پرورش درخواست می کنیم که به جای تهدید معلمان، مدافع حقوق شهروندی همه معلمانی باشد که در محدوده مسئولیت او در حال انجام وظیفه هستند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۱۴۰۱/۲/ ۲۲

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست