برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2022-05-02

نویدنو 12/02/1401         Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • تلاش جاری دولت های روسیه و اوکراین و فراتر از آن ها نظام حاکم بر رسانه های مسلط هدفی جز تحمیل روایت " خودی" از تضادها و تقابل ها را نداردو انتهای آن سرکوب خشن بدیهی ترین حق مرم یعنی دانستن در راستای حغظ منافع حاکمان هر کشور است. باید در همه حال با این شیوه مسلط "سانسور" در سطح محلی و جهانی مبارزه کرد.

 

 

نویدنو: یکی از چهره های زشت و ضد انسانی جنگ سانسور است. تلاش برای پیروزی به هر قیمت در جبهه خودی عملا هر نفس غیر هماهنگی را دشمنی می پندار که برای شکست "خودی" تلاش می کند. و سانسور زاییه می شود. مضمون اصلی سانسور همیشه و به ویژه در جنگ ها چیزی جز محروم کردن توده های مرم از واقعیت های میدانی نیست. تلاش جاری دولت های روسیه و اوکراین و فراتر از آن ها نظام حاکم بر رسانه های مسلط هدفی جز تحمیل روایت " خودی" از تضادها و تقابل ها را نداردو انتهای آن سرکوب خشن بدیهی ترین حق مرم یعنی دانستن در راستای حغظ منافع حاکمان هر کشور است. باید در همه حال با این شیوه مسلط "سانسور" در سطح محلی و جهانی مبارزه کرد.

سرکوب مخالفان در اوکراین، مجازات ۱۵ سال حبس برای «خائنان»

  • اخبار روز

قانون پانزده سال حبس در روسیه، برای کسانی که با تجاوز روسیه به اوکراین مخالفت کنند، در مطبوعات و رسانه های غربی بازتاب بسیاری گسترده ای یافت و تقریبا همه از آن باخبر شدند، اما کمتر کسی است بداند که عین این قانون در اوکراین هم اجرا می شود و مخالفان دولت که طبعا با اتهام «هواداران روسیه» علامت گذاری می شوند، زیر سرکوب شدید قرار دارند، بی دلیل بازداشت می شوند، خانواده و وکلای مدافعشان از آن ها بی خبر می مانند و حتی به قتل می رسند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش از خارکف، به گوشه هایی از سرکوب گسترده ای که توسط سازمان امنیت اوکراین نسبت به مخالفان دولت و طرفداران روسیه جریان دارد پرداخته است.

ویکتور، زمانی که افسران امنیتی نقابدار اوکراینی با تجهیزات کامل ضد شورش، استتار و اسلحه به آپارتمان شلوغ او در شمال شهر یورش بردند، عصبی به نظر می رسید. دستانش میلرزید و سعی می کرد صورتش را بپوشاند.

این مرد میانسال پس از آن که پست های وی در شبکه های اجتماعی در مورد تمجید از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دلیل “مبارزه با نازی ها”، دعوت به جدایی مناطق و برچسب زدن پرچم ملی با نماد مرگ، مورد توجه مقامات قرار گرفت، توسط “سرویس امنیت اوکراین” دستگیر شد.

بله، من از (حمله روسیه به اوکراین) بسیار حمایت کردم. متاسفم…. ویکتور در حالی که صدای لرزان او در حضور افسران امنیتی اوکراین نشانه ی واضحی از اجبار را نشان می داد، گفت… من نظرم را تغییر داده ام.

یک افسر قبل از اینکه او را از آپارتمان به بیرون اسکورت کند گفت: “وسایلت را بگیر و لباس بپوش.” سازمان امنیت اوکراین نام خانوادگی ویکتور را فاش نکرد.

ویکتور یکی از نزدیک به ۴۰۰ نفر تنها در منطقه خارکف است که بر اساس قوانین ضد همکاری که به سرعت توسط پارلمان اوکراین وضع شد و پس از تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه توسط رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی امضا شد، بازداشت شده است.

مجرمان به دلیل همکاری با نیروهای روسی، انکار علنی تجاوز روسیه یا حمایت از مسکو با حداکثر ۱۵ سال زندان روبرو هستند. هرکسی که اقداماتش منجر به مرگ شود ممکن است با حبس ابد روبرو شود.

اگرچه دولت زلنسکی حتی در میان بسیاری از روسی زبانان از حمایت گسترده ای برخوردار است، اما همه اوکراینی ها با این تهاجم مخالف نیستند. حمایت از مسکو در میان برخی از ساکنان روسی زبان دونباس، یک منطقه صنعتی در شرق، بیشتر رایج است. درگیری هشت ساله در آنجا بین جدایی طلبان مورد حمایت مسکو و نیروهای دولتی اوکراین حتی قبل از تهاجم امسال، بیش از ۱۴۰۰۰ نفر کشته بر جای گذاشته است.

برخی از بازرگانان، مقامات مدنی و دولتی و اعضای ارتش از جمله کسانی هستند که به طرف روسیه رفته اند. اداره تحقیقات دولتی اوکراین می گوید بیش از ۲۰۰ پرونده جنایی در مورد همکاری [با روسیه] باز شده است. زلنسکی حتی دو ژنرال سازمان امنیت را خلع و به خیانت متهم کرده است.

الکسی دانیلوف، رئیس شورای امنیت اوکراین می گوید یک فهرست در حال تدوین است و برای عموم منتشر خواهد شد. او از اعلام تعداد کسانی که در سراسر کشور مورد اتهام قرار گرفته و یا بازداشت شده اند، خودداری کرد.

مقامات اوکراین مدعی اند که فعالان طرفدار روسیه در جنوب شرقی اوکراین که صحنه درگیری های فعال است، برای گلوله باران مناطق به ارتش روسیه اطلاعات می دهند.

رومن دودین، رئیس شعبه خارکف سازمان امنیت اوکراین در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «یکی از اهداف کلیدی ما این است که کسی از پشت به نیروهای مسلح ما خنجر نزند. او در زیرزمینی تاریک صحبت می کرد، جایی که سازمان امنیت اوکراین پس از گلوله باران ساختمان آن در مرکز خارکف، به آن جا پناه برده است.

شعبه خارکف افرادی را بازداشت می کند که از تهاجم حمایت می کنند، خواستار جدایی هستند و ادعا می کنند که نیروهای اوکراینی شهرهای خود را گلوله باران می کنند.

اتهامات مربوط به همکاری با دشمن، تاریخی قوی در اوکراین دارد. در طول جنگ جهانی دوم، برخی افراد در منطقه با ادعای سال‌ها «سرکوب استالینیستی»، از نیروهای مهاجم آلمان نازی استقبال و حتی با آن‌ها همکاری کردند – تهاجمی که بیش از سه میلیون اوکراینی در جریان آن کشته شدند. سال‌ها پس از آن، مقامات شوروی از همکاری برخی ملی‌گرایان اوکراینی با نازی‌ها به عنوان دلیلی برای شیطانی جلوه دادن رهبران امروزی اوکراین یاد کردند.

ولودیمیر یاورسکی، هماهنگ‌کننده مرکز آزادی‌های مدنی، یکی از بزرگترین گروه های حقوق بشر اوکراین، می گوید حامیان حقوق بشر از «ده‌ها» بازداشت فعالان طرفدار روسیه از زمان تصویب قوانین جدید تنها در کیف اطلاع دارند، اما نمی دانند چه تعداد در سراسر کشور دستگیر شده اند.

یاورسکی به AP گفت: «هیچ اطلاعات کاملی در مورد (کل) کشور وجود ندارد، زیرا همه آنها توسط سازمان امنیت اوکراین طبقه بندی شده است.

«مقامات اوکراینی فعالانه از رویه کشورهای غربی، به ویژه بریتانیا استفاده می‌کنند که محدودیت‌های سختی را بر آزادی‌های مدنی در جنگ ایرلند شمالی اعمال کرده است. برخی از این محدودیت ها توسط مدافعان حقوق بشر غیر قابل توجیه تلقی شده است اما برخی دیگر در زمانی که جان مردم در خطر بود موجه بوده اند.

او گفت که یک فرد در اوکراین را می توان تا ۳۰ روز بدون حکم دادگاه بازداشت کرد و قانون ضد تروریسم تحت حکومت نظامی به مقامات اجازه می دهد تا به وکلای مدافع در مورد بازداشت موکلان خود اطلاعی ندهند.

یاورسکی گفت: «این افراد در واقع ناپدید می شوند و به مدت ۳۰ روز هیچ دسترسی به آنها وجود ندارد. مجری قانون این اختیار را دارد که هر کسی را دستگیر کند

دولت از پیامدهای بازداشت مردم به دلیل عقایدشان آگاه است، از جمله اینکه موج این دستگیری ها به تبلیغات مسکو مبنی بر سرکوب روسی زبانان توسط کییف یاری می رساند. اما مقامات می گویند در زمان جنگ، آزادی بیان تنها بخشی از معادله است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه به AP گفت: «بحث در مورد تعادل امنیت ملی و تضمین آزادی بیان بی پایان است.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت که آژانس او ​​«موارد دستگیری و بازداشتی را که گفته می شود توسط مقامات مجری قانون اوکراین انجام شده و ممکن است شامل عناصر نقض حقوق بشر باشد» مستند کرده است و در حال پیگیری با دولت اوکراین است.

او گفت که دفتر او هشت مورد را بررسی می کند که «به نظر می رسد ناپدید شدن افرادی هستند که به عنوان «طرفدار روسیه» شناخته می شوند. او افزود: ما دو مورد از قتل غیرقانونی «طرفداران روسیه» را ثبت کرده ایم. او افزود مجریان قانون و دیگران، کسانی را که مظنون به طرفداری از روسیه هستند مجازات می کنند.

این گزارش می افزاید: شهردار شهر بوچا، اناتولی فدوروک مدعی است که همکاران روس ها، نام و آدرس فعالان و مقامات طرفدار اوکراین در این شهر را به نیروهای مهاجم دادند و صدها غیرنظامی با شلیک گلوله به قتل رسیدند. دست هایشان را از پشت بستند یا بدنشان توسط نیروهای روسی سوزانده شد. فدوروک مدعی است نام او در یک لیست بوده است. وی گفت: من این لیست‌های اعدام را دیدم که توسط خائنان دیکته شده بود – روس‌ها از قبل می‌دانستند که به سراغ چه کسی، در چه آدرسی و کجا بروند. البته مقامات اوکراینی این افراد را جستجو و مجازات خواهند کرد

در شهر بندری محاصره شده ماریوپول، مقامات همدستان روسیه را متهم کرده اند که به روس ها کمک کرده اند برق، آب لوله کشی، گاز و ارتباطات را در بیشتر شهر قطع کنند.

وادیم بویچنکو، شهردار این شهر گفت: «اکنون کاملاً درک می‌کنم که چرا روس‌ها چنین حملات دقیق و هماهنگی را به زیرساخت‌های حیاتی انجام می‌دادند، از همه مکان‌ها و حتی زمان‌هایی که قرار بود اتوبوس‌های اوکراینی که پناهجویان را تخلیه می‌کردند، اطلاع داشتند

تحلیلگران سیاسی می گویند تهاجم وحشیانه نیروهای روسی علیه غیرنظامیان بسیاری از هواداران مسکو را ناامید کرده است. با این حال، بسیاری همچنان از روسیه حمایت می کنند.

ولودیمیر فسنکو از اندیشکده مرکز پنتا این حمایت را به «تبلیغات روسیه» مرتبط می کند و به AP می گوید: تبلیغات روسیه ریشه عمیقی دارد و بسیاری از ساکنان شرق که کانال‌های تلویزیونی روسیه را تماشا می‌کنند، ادعاهای پوچ را باور دارند که اوکراینی‌ها هستند که آنها را بمباران می‌کنند و افسانه‌های دیگر. به طور طبیعی، مقامات اوکراینی در جنوب شرقی از خنجر خوردن از پشت می ترسند و مجبور هستند تدابیر امنیتی را تشدید کنند.برخلاف ویکتور، که آپارتمانش در خارکف مورد حمله قرار گرفت، ولدیمیر رادننکو ۸۶ ساله زمانی که نیروهای امنیتی اوکراین پس از بازداشت پسرش، ایهور، برای جستجوی آپارتمان او در روز شنبه وارد خانه اش شدند، تعجب نکرد. ارتش گفت که پسر وی مظنون به کمک به روس ها در گلوله باران شهر بوده است – که حداقل دو نفر در این منطقه کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند.

رادننکو پس از خروج افسران به آسوشیتدپرس گفت: «پسرش فکر می کند روسیه تمام چیزی است که وجود دارد. از او می پرسم: پس چه کسی ما را گلوله باران می کند؟ این مردم ما نیستند، این فاشیست های شما هستند. و او فقط از این بابت عصبانی می شود

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست