برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2021-06-07

نویدنو   17/03/1400          Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • بدون هماهنگی قبلی، و بدون هیچ بیانیه‌سیاسی، این نسلِ جدید فلسطینی اکنون صداهارا شنیدنی می کنند، پیامی بی‌تردید و استواری را به‌اسرائیل و جامعه شوینیستی راست‌گرای آن می‌فرستند، که مردم فلسطین قربانیان منفعل نیستند، که پاکسازی قومی شیخ جراح و دیگرمناطق اورشلیم اشغال شده، محاصره طولانی‌مدت غزه، اشغال نظامی جاری، ساختن غیر قانونی شهرک‌های یهودی، نژادپرستی و آپارتاید دیگرتحمل نخواهد شد،

 

 

 

سرانجام اتحاد: مردم‌فلسطین به‌پا خاسته‌است

رمزی بارود- هاتف رحمانی

از آغاز قدری روشنی دررابطه بازبان به کارگرفته شده برای توضیح خشونت جاری در فلسطین اشغالی و نیز درباره کل اسرائیل. این‌یک"ستیزه"نیست. یک"مناقشه " و ‌خشونت‌فرقه ای و حتی جنگ به‌معنای سنتی آن نیست.

یک‌ستیزه نیست، چون اسرائیل قدرتی‌اشغالگراست و مردم فلسطین ملتی‌اشغال شده‌اند. یک مناقشه نیست، چون، باآزادی، عدالت و حقوق بشرنمی توان صرفن مانند عدم توافقی سیاسی برخورد کرد. حقوق جدایی ناپذیر مردم فلسطین درقوانین بین‌المللی و انسان‌دوستانه دائمی و محفوظ است و غیرقانونی بودن نقض‌حقوق‌بشراسرائیل در فلسطین از سوی خود سازمان‌ملل به‌رسمیت شناخته می‌شود.

اگر جنگ است، پس جنگ یک‌طرفه اسرائیل است، که با مقاومت کم‌توان، اما واقعی و مصمم فلسطینی‌ها پاسخ داده می‌شود.

عملا، قیام فلسطینی‌ها است، یک انتفاضه بی‌سابقه، هم در ماهیت و هم در توسعه درتاریخ مبارزه فلسطین است.

برای اولین بار درطی سال‌ها، ما شاهدیم که مردم فلسطین متحد شده‌اند، از اورشلیم قدس، تا غزه، تا ساحل‌غربی، و حتی به‌صورت بحرانی تر، تا جوامع فلسطینی‌ها، شهرک‌ها و روستاهای داخل فلسطین تاریخی – که امروزاسرائیل است.

این اتحاد، فراتر از توافق تقریبی بین بخش‌های فلسطینی، بیشترین اهمیت را دارد. این اتحاد فتح و حماس و بقیه (گروه‌های فلسطینی)را تحت الشعاع قرار می‌دهد، چون بدون مردمی متحد هیچ مقاومت معنادار، هیچ چشم اندازی برای رهایی، هیچ پیکاری برای پیروزی عدالت نمی‌تواند وجودداشته باشد.

بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر راست‌گرای اسرائیل هرگز پیش‌بینی نمی‌کرد که اقدام معمول پاکسازی قومی درمحله شیخ جراح اورشلیم شرقی به‌قیام فلسطینی‌ها، متحدکردن تمام بخش‌های جامعه فلسطینی درنمایش بی‌سابقه‌ای ازاتحاد منجرشود.

مردم فلسطین تصمیم گرفته‌اند تمام تقسیمات‌سیاسی و ستیزه‌های فرقه‌ای را پشت‌سر بگذارند. آن‌ها، اکنون به‌جای آن، در حال ضرب‌سکه‌ی اصطلاحات جدیدی هستند که برمقاومت، رهایی و همبستگی بین‌المللی استواراست.  در نتیجه، آن‌ها درحال به‌چالش‌کشیدن فرقه‌گرایی، درامتداد به‌چالش‌کشیدن هراقدامی برای عادی‌سازی اشغال و آپارتایداسرائیل هستند. به‌همان اندازه مهم، صدای پرتوان فلسطینی اکنون درمیان سکوت بین‌المللی تیزاست، که دنیا را به شنیدن تک‌سرودی‌ برای آزادی وادارمی‌کند.

رهبران این جنبش جدید جوانان فلسطینی هستند که شرکت آن‌ها درهرگونه نمایش دموکراتیک انکارشده بود، که دائما از سوی رهبرانشان و اشغال نظامی بی‌رحم اسرائیلی به‌حاشیه رانده شده و سرکوب شده بودند. آن‌ها  درداخل جهان تبعید، بی چیزی و آپارتاید به دنیا آمدند، وادار به این باور شدند که پست یا از نژادپست‌تری هستند. حق آن‌ها برای تعیین سرنوشت و بسیاری از حقوق دیگر به‌طورنامحدود به‌تعویق انداخته شد. آن‌ها با بیچارگی شاهد ویرانی خانه‌هایشان، غارت زمین‌هایشان وتحقیرشدگی والدینشان بزرگ شدند.

سرانجام، آن‌ها قیام کرده‌اند.

بدون هماهنگی قبلی، و بدون هیچ بیانیه‌سیاسی، این نسلِ جدید فلسطینی اکنون صداهارا شنیدنی می کنند، پیامی بی‌تردید و استواری را به‌اسرائیل و جامعه شوینیستی راست‌گرای آن می‌فرستند، که مردم فلسطین قربانیان منفعل نیستند، که پاکسازی قومی شیخ جراح و دیگرمناطق اورشلیم اشغال شده، محاصره طولانی‌مدت غزه، اشغال نظامی جاری، ساختن غیر قانونی شهرک‌های یهودی، نژادپرستی و آپارتاید دیگرتحمل نخواهد شد، اگرچه خسته، فقیر، محروم، درمحاصره و رهاشده ایم، اما فلسطینی‌ها به حفظ حقوق خود، مکان‌های مقدس خود و حرمت زیاد مردم خود ادامه خواهند داد. 

آری، خشونت کنونی با تحریکات اسرائیل در محله شیخ جراح دراورشلیم شرقی برانگیخته شد. اما، حکایت هرگز درباره پاکسازی قومی تنها شیخ جراح نبود. این محله محاصره شده ، جهان کوچکی از جهان بزرگ‌تر مبارزه فلسطینی است.

ناتانیاهو، با هدف تشکیل یک دولت اضطراری یا افزایش شانس پیروزی خود درانتخابات پنجم شاید امیدوار بود از شیخ جراح به‌عنوان راهی برای بسیج حوزه انتخاباتی راست‌گرای خود به‌گردخود استفاده کند. رفتاربی پروای او،در ابتدا کاملا ناشی از دلایل خودخواهانه اوبود، اوآتش شورشی مردمی را در میان فلسطینی‌هاروشن کرد، اسرائیل را به‌عنوان کشوری خشن، نژادپرست و آپارتاید افشا کرد که چنین است و همیشه چنین بوده‌است.

اتحاد فلسطینی و مقاومت مردمی به‌شیوه‌های دیگری هم اثبات شده‌اند. قبل ازاین هرگز ما شاهد چنین حمایت گسترده‌ای، نه‌تنها ازسوی میلیون‌ها افراد عادی در سراسرجهان، بلکه از سوی سلبریتی‌ها- ستاره‌های سینما، فوتبالیست‌ها، روشنفکران جریان‌اصلی و فعالان‌سیاسی، حتی مدل‌ها و افراد بانفوذ رسانه‌های جمعی- برای آزادی فلسطین نبوده‌ایم. هشتگ #شیخ جراح را نجات دهیم و #فلسطین را آزادکنید، درمیان هشتگ‌های بی‌شماردیگر، اکنون به‌هم پیوسته و در تمام پایگاه‌های رسانه‌جمعی هفته‌ها در راس خبرها بوده‌اند. تلاش پیوسته اسرائیل در نمایش خود به‌عنوان قربانی همیشگی برخی گروه‌های عرب و مسلمان خیالی دیگرکسی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. جهان سرانجام می‌تواند واقعیت تراژیک فلسطین و ضرورت خاتمه دادن فوری به‌این تراژدی را ببیند، بخواند و بشنود.

اگراین‌حقیقت که تمام فلسطینی‌ها دلایل مشروعی دارند و متحد سخن می‌گویند نبود هیچ‌یک از این‌ها امکان پذیرنبود. درواکنش خودبه خودی و حقیقی، همبستگی‌جمعی، از شیخ جراح گرفته تا سراسر اورشلیم، تا غزه، نابلس، رام الله، البیره و حتی شهرک‌های فلسطینی درداخل اسرائیل- اللود،ام‌الفهم، کفرغناو جاهای دیگر تمام فسطینی‌ها متحدند. اکنون درانقلاب‌مردمی فلسطین، دسته‌بندی‌ها، جغرافی و هر تقسیم سیاسی دیگری بی‌ربط است. مذهب منبع جدایی نیست بلکه منبع اتحاد روحی و ملی است.

قساوت جاری اسرائیل در غزه، با آرایش مرگ‌بار ادامه دارد. این ویرانی تا زمانی که جهان با محاصره ویرانگرفقیرساز نوار باریک به نحوی نامربوط رفتارمی‌کند ادامه خواهد داشت. مردم غزه پیش ازآن که حمله‌های هوایی اسرائیل درهم کوبیدن خانه و محلات آن‌ها را آغازکند می‌مردند. آن‌ها از فقدان دارو، اب آلوده، فقدان برق و زیرساخت مخروبه می‌مردند.

ما باید شیخ جراح را نجات دهیم،اما باید غزه را هم نجات دهیم، باید خواهان پایان دادن به اشغال اسرائیلی فلسطین، و همراه باآن، سیستم دولت نژادی و آپارتایدباشیم. گروه‌های حقوق‌بشرجهانی اکنون درروایت خود از این رژیم نژادپرست دقیق و قاطع هستند، همراه با ناظرین حقوق بشر- و گروه حقوق‌بشرخود اسرائیل، بتسلم-، به فراخوان منحل کردن آپارتاید در تمام فلسطین می پیوندند.

فریادبزنیم، بی‌پرده بگوییم. فلسطینی‌ها قیام کرده‌اند. وقت آن‌است که پشت آن‌ها صف‌آرایی کنیم.

منبع: کانترپانچ

 

از این قلم :

 

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست