برای آزادی ، دموکراسی ،صلح، استقلال و عدالت اجتماعی                         آزادی زندانیان سیاسی 
نویدنو -  کتاب - رحمان هاتفی  درباره ما -  بایگانی

2020-06-23

نویدنو 03/04/1399           Print Friendly, PDF & Email      چاپ مطلب

 

  • در شرایط اجتماعی و اقتصادی موجود جامعه که روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها نقش مهمی برای بازگشت اعتماد و ترمیم سرمایه اجتماعی و شکاف میان دولت و ملت ایفا می‌کنند، احترام به آزادی بیان مصرح در قانون اساسی و کنوانسیون‌های بین‌المللی و برخورد عادلانه با کسانی که تنها سرمایه‌شان قلم و اندیشه‌ است، نقش مهمی در توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور دارد.

     

 

 

 

 

 

 

حمایت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران از خسرو صادقی بروجنی

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران با صدور بیانیه‌ای نسبت به تایید حکم حبس برای خسرو صادقی بروجنی نویسنده و روزنامه نگار حوزه رفاه و تامین اجتماعی اعتراض کرد. این انجمن ضمن محکوم کردن حکم صادره، خواهان رفع هر گونه اتهام علیه این روزنامه نگار مدافع حقوق کارگران شد.

در این بیانیه آمده است:

«خسرو صادقی‌بروجنی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه رفاه و اقتصادسیاسی و عضو قدیمی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۷ سال زندان محکوم شد. این عضو انجمن، طی دو سال گذشته با برخوردهای امنیتی و قضایی روبه‌رو بوده و ضبط اموال شخصی امکان فعالیت روزنامه‌نگاری را برای ایشان با محدودیت‌ها و موانع زیادی روبه‌رو کرده است. دادگاه اولیه ایشان، ۶ مرداد ماه سال ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. در این دادگاه به خسرو صادقی‌بروجنی و وکیل ایشان فرصت کافی برای دفاع داده نشد و بسیاری از اتهامات ایشان فاقد مستندات کافی قابل قبول در پرونده است. از این‌رو برگزاری این دادگاه با انتظار جامعه از رعایت عدالت و بی‌طرفی در یک محکمه منصفانه فاصله زیادی داشت. برای نمونه ۵ سال از محکومیت زندان خسرو صادقی‌بروجنی که لازم‌الاجرا است و در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شده، مربوط به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» است. هر دانشجوی رشته حقوق می‌داند این اتهام نمی‌تواند متوجه فقط یک فرد شود و لازمه آن، حضور دو نفر یا بیشتر با قصد «عملی» و «مخفیانه» بر ضد امنیت کشور است؛ در حالی‌که این عضو انجمن از روزنامه‌نگاران و پژوهشگران شناخته شده در فضای رسمی و مجازی کشور است و نوشته‌های ایشان همیشه با نام و هویت واقعی و در چارچوب قواعد تعریف شده و علمی حوزه تخصصی‌شان منتشر می‌شود؛ در دادگاه بدوی در کمال ناباوری تاسیس سایت و وبلاگ شخصی و استفاده از عناوینی مانند «عدالت اجتماعی» به‌عنوان موارد اتهامی ذکر شده است. انجمن ما انتظار داشت حکم سنگین و ناعادلانه صادر شده در دادگاه بدوی، در مرحله تجدیدنظر مورد بازنگری جدی قرار گرفته و تخفیف یابد، اما متاسفانه در ادامه برخوردهای امنیتی قبلی با روزنامه‌نگاران و نویسندگان، این اتفاق صورت نگرفت و این عضو انجمن با حکمی روبه‌رو شد که ناامیدی و دلسردی بیشتر روزنامه‌نگاران از عدالت و انصاف دستگاه قضایی را در پی دارد. در شرایط اجتماعی و اقتصادی موجود جامعه که روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها نقش مهمی برای بازگشت اعتماد و ترمیم سرمایه اجتماعی و شکاف میان دولت و ملت ایفا می‌کنند، احترام به آزادی بیان مصرح در قانون اساسی و کنوانسیون‌های بین‌المللی و برخورد عادلانه با کسانی که تنها سرمایه‌شان قلم و اندیشه‌ است، نقش مهمی در توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور دارد. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، ضمن اعتراض به حکم صادر شده برای خسرو صادقی‌بروجنی و دفاع از فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی ایشان، انتظار دارد مراجع عالی قضایی با حفظ شأن و استقلال خود حکم صادر شده را مورد تجدیدنظر مجدد قرار داده و رای به برائت ایشان صادر کنند.

 

از این قلم :

Share

Comments System WIDGET PACK

ادامه:

آرشیوماهانه

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

 

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

انتشار اخبار، مقالات و بیانیه ها در این صفحه الزاماً به معنای تایید آن‌ها نیست