خانه - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما - پیوندها - تماس وهمکاری - ویژه نامه               

جوانان خواستار خروج مااز عراق هستند

نویدنو:05/7/1385

جوانان خواستار خروج مااز عراق هستند

بنا به نظر سنجی انجام گرفته توسط گروه های آمار دانشگاه جرج واشنگتن ، منتشره در 20سپتامبر ، دوسوم از امریکائیان   18تا30 ساله خواهان خروج  فوری یا  تعیین جدول زمانی برای خروج از عراق هستند. 

37 درصد افراد نظر سنجی شده پرزیدنت بوش را مورد تایید قرار می دهند  و52 در صد آن ها جنگ را « اشتباه » توصیف می کنند. تقریبا  دوسوم  پاسخ دهندگان اظهار داشته اند که احتمالا درانتخابات میان دوره ای کنگره به خاطر احساسشان در باره جنگ عراق به دموکرات ها رای خواهند داد . نظر سنجی از جوانان نشانگراحساس ضد جنگ  بیشترآنان نسبت به کل جمعیت است . ازنقطه نظر 60  درصدحوانان، جنگ اشتباه تلقی می شود.   
بدنامی جنگ به تردید فزاینده در باره  کارایی وهدف اشغال امریکا و، همچنین به هشدار کاملا واقعی که مدارک مورد استفاده  دولت بوش برای قرار دادن کشور در مسیر جنگ نیز جعلی یا حقیقتا مفقود بودند.بستگی دارد.به عنوان مثال ، گزارشات اخیر رسانه ها، نشان می دهد که تعداد فزاینده ای از تحلیلگران اطلاعاتی ازسیا وداخل خود پنتاگون ، تحریک دولت برای جنگ را به عنوان سوءاستفاده وسیاسی کاری اطلاعاتی ارزیابی کردند.
با اینکه دولت بوش وحامیان جمهوری خواه کنگره ادعا می کنند که جنگ به خوبی پیش می رود وموقعیت در عراق بهبود یافته است ،ولی گزارش اخیر سازمان ملل نشان می دهد که در ماه های جولای واوت بیش از 6500عراقی ، نزدیک به 700نفر بیش از دو ماه گذشتهکشته شده اند.اینگزارش تعداد نهایی کشته شدگان عراقی را نزدیک به 50000 نفر بر آورد می نماید . 
ازجولای تا سپتامبر ، بیش از 160نظامی امریکایی کشته شده اند.تعداد نهایی کشته شدگان امریکایی تاکنون 2700  نفر بوده ونزدیک به  20000 زخمی ، همراه با بیش ازده ها هزارآسیب دیده روانی وروان پریش است .
سه سال بعد از « فتح »دوره سه ماهه جاری ، مرگبارترین دوره نسبت به تمام دوره جنگ است .
بنا به اخبار مربوطه ،مقامات پنتاگون اخیرا، بر خلاف حکایت مقامات دولتی  مبنی بر این که جنگ شهری در عراق وجود ندارد، پذیرفته اند ،که خشونت ها  بیشترفرقه ای است  وبیشتر با تمایل به کنترل سیاست داخلی وزندگی اجتماعی عراق تحریک می شود تا هدف گرفتن مقابله با اشغال امریکا . 
خشونت های گروهی وحملات تروریستی همراه  باتحریکات فرقه ای علیرغم حضور نظامی 140000 نفره امریکا فروکش نکرده اند. در حقیقت اشغال ، به افرادی که هوادار ترور وبی قانونی هستند  برای انجام چنین عملیاتی بهانه داده است . جنگ جویان فرقه ای که در داخل ساختار امنیتی عراق به عنوان جنبش سیاسی مستقل عمل می کنند و کسانی که به ارتکاب مکرر اعمال خشونت آامیزدست می زنند  در حال خیزش هستند.   
اخرین تلاش کنگره برای به پایان بردن اشغال(درمیان ده ها اسناد این چنینی) توسط جیم مک گاورن هدایت می شود ، که سندی (اچ .آر.4232) برای متوقف کردن بودجه گسترش اعزام  سرباز به عراق تهیه کرده است . این سند در عین حال بودجه عملیات عقب نشینی امن ومنظم را محدود نخواهد کرد، وبه نیروهای امنیتی عراق ، به بازسازی دولت عراق وانتقال اجرای عملیات امنیتی به سازمان های بین المللی کمک می کند .این سند مستلزم خروج نیروهای امریکایی از عراق خواهد بود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست  


Free Web Counters & Statistics