خانه - سیاست - اقتصاد-  کتاب -  زنان -صلح  - رحمان هاتفی فرهنگ وادب - درباره ما - پیوندها - تماس وهمکاری - ویژه نامه               

بمباران های اسرائیل می تواند به گسترش جنگ خاورمیانه منجر شود

نویدنو:30/4/1385

بمباران های اسرائیل می تواند به گسترش جنگ خاورمیانه منجر شود

 

میشل خوسودفسکی 15جولای 2006

منبع : گلوبال ریسرچ- کانادا

 

پی آمد بمباران بیروت توسط اسرائیل، این خطر وجود دارد که جنگ خاورمیانه ی مورد حمایت امریکا که در حال حاضر در سه منطقه جدا(افغانستان، فلسطین وعراق ) روی صحنه است به تمام خاورمیانه ومنطقه مرکزی آسیا گسترش یابد.  بمباران لبنان قسمتی ازیک دستورکار نظامی دقیق است .این عملیات ،نه عملیاتی تلافی جویانه توسط اسرائیل بل کنش هایی تحریک آمیز ند.این حملات  در حقیقت می تواند به مثابه چکاندن ماشه عملیات گسترده نظامی ای شمرده شود که قبلا در صحنه طراحی فعال شده است .با ملاحظه هر احتمالی ، بمباران ها با موافقت وهدایت  واشنگتن انجام شده اند. دقت در زمان این بمباران ها حاکی از همزمانی آن با  عطف توجه نهایی ایران به برنامه سلاح هسته ای معروف آن است .این عملیات می تواند در ارتباط با منافع ژئو پلیتیک واستراتژیک اسرائیل – امریکا در منطقه ارزیابی وتحلیل شود . بمباران بیروت همچنین می تواند در ارتباط با خروج نیروهای سوری از لبنان ، که فضای گسترش وسیعی را برای نیروهای اسرائیلی فراهم آورده است مورد مداقه قرار گیرد. امریکا ،اسرائیل وترکیه ازسال 2004برنامه دقیق حمله هوایی به تاسیسات هسته ای ایران را تنظیم کرده اند.اسرائیل تخته پرش اجرای نقش مستقیم در عملیات نظامی امریکا علیه ایران است  ، عملیاتی که در حال حاضرموضوع مباحثات همایش جی 8 در سن پترزبورگ در 15-17جولای است .  

 اسرائیل از 2004 سیستم تسلیحاتی  ساخت امریکارا چشم انتظار حمله به ایران انبارکرده است .این ذخیره های سلاح که به پشتوانه مالی ارتش امریکاانجام گرفته است در ژوئن 2005 وسیعا تکمیل شد .اسرائیل هزاران اسلحه هوشمند هوایی از جمله 500بمب «بونکر بوستر»که می تواند به عنوان سلاح هسته ای تاکتیکی به کار رود تحویل گرفته است . سلاح های هسته ای تاکتیکی  امریکا توسط امریکا ومتحدین متعدد آن (در منطقه )گسترده هستند ومی توانند (در موقع لزوم )علیه ایران به کار برده شوند .موشک های هسته ای اسرائیل تهران را نشانه گرفته اند . مشارکت ترکیه هم در عملیات نظامی امریکا- اسرائیل فاکتوری است که پیروموافقت نامه 2004 بین انکارا وتلاویو حاصل شده است .  

گسترش جنگ

تهران تاکید کرده است که در صورت حمله ، به تلافی موشک های بالستیک هدایت شونده را علیه اسرائیل به کار خواهد برد.این حملات همچنین می تواند تاسیسات نظامی امریکا درعراق و خلیج فارس را هدف قرار دهد که ممکن است  بلافاصله امریکارا به سناریو گسترش نظامی جنگ هدایت نماید.

جی 8

پیش نویس قطعنامه شورای امنیت در باره برنامه سلاح هسته ای ایران در دستور کار جی 8 مطرح است . این پیش نویس ، بنا به گزارش های  منتشره، به طور ضمنی توسط روسیه وچین نیز تایید شده است . در صورت پذیرش این قطعنامه راه بمباران تنبیهی ایران با حمایت همه جانبه متحدین اروپایی امریکا گشوده می شود 

اسرائیل درحال حاضر بخشی از اتحاد نظامی آنگلو- امریکایی است .در صورت اجرایی شدن بمباران ها  با مشارکت اسرائیل ، لبنان وسوریه  نیز، قسمتی از منطقه گسترش جنگ خواهند بود .و ممکن است تمام منطقه به آتش کشیده شود . 
با این ملاحظات لازم است که جنبش های مدنی شهروندان  در سراسر جهان در مواجهه بادولت های مربوطه خودتلاش نموده واین دستور کار نظامی را که آینده بشریت را تهدید می کند خنثی وبی اثر نمایند .

برگرداننده : هاتف رحمانی

 

28/4/1385

 

بازگشت به صفحه نخست


Free Web Counters & Statistics